Güney Afrika’da hükümeti zora sokacak grev!

Güney Afrika’da hükümeti zora sokacak grev!

Güney Afrikalı memurlar, hükümetin sunduğu maaş teklifini reddederek greve gitme kararı aldı.


Pazartesi günü Güney Afrika’nın en büyük kamu sektörü sendikalarından biri olan PSA, hükümetin %3’lük ücret teklifini reddetti ve ardından greve gitme niyetini bildirdi.

ULUSAL GREV!

235.000’den fazla üyesi olduğunu söyleyen Kamu Görevlileri Derneği (PSA), önümüzdeki hafta Çarşamba gününden itibaren devlet daireleri arasında hizmet sunumunu da etkileyebilecek ulusal bir greve başlayabilir.

Gerçekleşmesi beklenen bu grev, 2010 yılından bu yana kamu sektöründeki ilk büyük grev olacak. Maaş görüşmeleri Mayıs’ta başladı ve sendikalar başlangıçta %10’luk bir artış talep etti, ancak daha sonra bu oran %6,5’e revize edildi.

TOPLAM MALİYETİN ÜÇTE BİRİ

Güney Afrika hükümeti, memur maaşlarıyla ilgili müzakerelerini Çarşamba günü orta vadeli bütçe planlamasından önce tamamlamayı umuyordu. Fakat maaş görüşmelerinde hükümetin yaptığı teklifin reddedilmesi ve görüşmelerin çıkmaza girmesi bu şekilde giderse pek olası.

Yapılan açıklamalara göre Güney Afrikalı memurların maaşlarının hükümete maliyeti, toplam hükümet harcamalarının yaklaşık üçte birini oluşturmakta.

BAHŞİŞ KABUL GÖRMEDİ

Hükümet, her yıl tekrarlanan bütçe açığının kontrol altına almak için izlediği stratejinin ve çalışmaların bir parçası olarak memur maaşlarında yapacağı maaş zammını sınırlı tutmaya çalışıyor.

Hükümetin kamu görevlilerine yaptığı teklif, bir kereye mahsus olmak üzere 1.000 Rand (55$) nakit ikramiye ödemeyi içeriyordu.

Ancak memur sendikaları, bunun yanıltıcı bir bahşiş hamlesi olduğunu söylüyor.

BAŞKA SENDİKALARDAN DA RED GELDİ

PSA’da yetkili konumda bulunan Reuben Maleka Reuters’e verdiği demeçte, “Önümüzdeki yıl Mart ayında bahşiş teklifi sona ermediği sürece PSA üyeleri olarak anlaşmayı kabul etmeyeceğiz.” dedi.

Ülkenin en büyük işçi sendikası COSATU ve iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi ile ittifak içinde olan işçi sendikalarının çoğu, hükümetin yeni yıl için gerçekleştirdiği ücret teklifini reddetti. Ancak bu sendikaların hiçbiri henüz grev yapmayı düşündüklerine dair bir açıklamada bulunmadılar.

SENDİKALARIN ÖNDERLİĞİNDE

Ülkedeki kurallara göre, yapılması planlanan grevin 48 saat önceden yetkili makamlara bildirilmesi gerekiyor. Pazartesi günü bildirilen grev kararının Çarşamba günü başlaması bekleniyor.

2010 yılında benzer şekilde hükümetin teklif ettiği maaş artış oranı sebebiyle anlaşmazlıkların yaşandığı ülkede, COSATU isimli ulusal sendikanın da önderliğinde milyonların katıldığı grevler gerçekleşmişti.

Ülkede güncel kur ise şu şekilde: 1$ = 18.3251 Rand

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası