İngiltere ve Avustralya’nın uyarıları sonrası ilk adım Amerika’dan!

İngiltere ve Avustralya’nın uyarıları sonrası ilk adım Amerika’dan!

İngiltere ve Avustralya’nın geçtiğimiz hafta yaptığı eski pilotlarının Çin tarafından eğitim amacıyla işe alınması -İngiltere’nin tabiriyle gerçekleştirilen “kelle avcılığı”- haberleri sonrasında bugün patlak veren olayda Çin’de çalışan eski ABD askeri pilotu tutuklandı..


Avustralya mahkeme belgelerine ve şirket kayıtlarına göre, Çin’de çalışan eski bir ABD askeri pilotu ve uçuş eğitmeni Avustralya’da tutuklandı ve ABD’ye iadeyle karşı karşıya kaldı.

Avustralya Federal Polisi 54 yaşındaki Daniel Edmund Duggan’ı Cuma günü Yeni Güney Galler’deki kırsal Orange kasabasında tutukladı ve mahkeme kayıtlarına göre aynı gün orada mahkemeye çıktı.

İki kaynak, avukatının video konferansla katıldığını ve Duggan’ın kefalet talebinin reddedilerek yakındaki Bathurst hapishanesine götürüldüğünü söyledi.

KEFALET BAŞVURUSU TEKRARDAN DEĞERLENDİRİLECEK

Kamu önünde konuşma yetkisi olmayan polis kaynaklarından biri, Duggan’ın eski bir ABD vatandaşı olduğunu ve federal polisin muhtemel resmi iade işlemleri öncesinde ABD’nin tutuklanma talebi üzerine hareket ettiğini söyledi.

Duggan’ın bir sonraki duruşması, herhangi bir kefalet başvurusu değerlendirilmek üzere Kasım ayında Sidney’de olacak. ABD tutuklama emrinin detayları ve karşı karşıya olduğu suçlamalar mühürlendi.

DAVA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Federal Başsavcılık Dairesi sözcüsü Reuters’e yaptığı yazılı açıklamada, “Bir kişi 21 Ekim 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nin geçici tutuklama talebi üzerine tutuklandı.” dedi. Konu mahkemelerde olduğu için daha fazla yorum yapmak doğru olmaz.” dedi.

Tutuklama, İngiltere’nin düzinelerce eski askeri pilotu Çin’de çalışmayı bırakmaları veya yeni yasalar uyarınca ulusal güvenlik gerekçesiyle kovuşturmayla karşı karşıya kalmaları konusunda uyardığı aynı hafta geldi. Avustralya ayrıca eski savaş pilotlarından bazılarına Çin’de çalışmak üzere yaklaşıldığı yönündeki haberleri de araştırıyor.

“FBI DUGGAN’I ÇİN’DEKİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ARIYOR!”

Bir havacılık kaynağı Reuters’e, FBI’nın Çin’deki çalışmaları nedeniyle Duggan’ı aradığını söyledi. Avukatı, Nyman, Gibson ve Miralis’ten Dennis Miralis, yorum yapamayacağını söyledi.

Duggan, ABD ordusunda on yıl çalıştıktan sonra Avustralya’ya taşındı ve eski ABD ve İngiliz askeri pilotlarını turistlere savaş uçaklarında gezintiler sunmak için işe alarak Top Gun Tasmania adlı bir iş kurdu. Havacılık kaynakları bu durumu doğruladı.

Üç pilot Reuters’e verdiği demeçte, Duggan’ın Avustralya hava gösterilerinde eski askeri uçaklarla da uçtuğunu söyledi.

Top Gun Tasmania’nın web sitesi, Duggan’ın ABD Deniz Piyadeleri’nde Harrier atlama jetleri ile uçtuğunu ve bir hava muharebe eğitmeni olduğunu söylüyor.

2014’te Pekin’e taşındı ve kısa bir süre sonra Avustralya’daki Top Gun Tasmania’yı sattı.

Duggan’ın LinkedIn profili, 2017’den beri Çin’in Qingdao kentinde “hızlı büyüyen ve dinamik Çin Havacılık Endüstrisine odaklanan kapsamlı bir havacılık danışmanlık şirketi” olarak tanımlanan AVIBIZ Limited’in Genel Müdürü olarak çalıştığını söyledi.

Hong Kong şirket kayıtları, AVIBIZ Limited’in Avustralya pasaport sahibi Daniel Edmund Duggan tarafından 2017’de orada tescil edildiğini ve 2020’de feshedildiğini gösteriyor.

Avustralya’nın ABD ile yaptığı iade anlaşmasına göre, ABD hükümetinin iade talebinde bulunmak için 60 günü olacak. Anlaşma, Avustralya vatandaşlarının iade edilmesine de izin veriyor.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası