Körler okulunda yangın: Yurtta çıkan yangında 11 kız çocuğu hayatını kaybetti!

Körler okulunda yangın: Yurtta çıkan yangında 11 kız çocuğu hayatını kaybetti!

Uganda’da Görme Engelli Çocukların eğitim gördüğü okulda yangın çıktı. Yangından etkilenen yurtlarda kalan ve yaşları 7 ila 10 arasında değişen 11 kız çocuğu hayatını kaybetti. Olay üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanı yangının sebebinin araştırılacağını ve varsa faillerin hukuka teslim edileceğini söylerken okul müdürü ise ekipman eksikliğinden şikayet etti.


Uganda’da görme engelli kız çocuklarının barındığı yurt alev alev yandı!

11 GÖRME ENGELLİ ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ!
Okul yöneticisi ve polis tarafından yapılan açıklamada, Uganda’nın başkenti Kampala’nın hemen dışında kırsal bir bölgedeki kör öğrencilere hizmet veren yatılı okulda çıkan yangında 11 çocuğun öldüğünü söyledi.

Okulun kurucusu Francis Kinubi, “Genç kızların kaldığı yurtlardan birisi gece yarısı civarında alev aldı ve yandı. Ne yazık ki 11 küçük kız hayatını kaybetti.” dedi.

Polisten yapılan açıklamada, yangında yaralanan altı kişinin durumunun kritik olduğu belirtilirken Salama Körler Okulu’nda çıkan yangına neyin sebep olduğu konusunda bilgi verilmedi.

CESETLER TANINMAZ HALDE!
Ölenlerin durumu hakkında konuşan üst düzey yetkili Fatuma Ndisaba, aralarında 7 ila 10 yaş arasındaki kızların da bulunduğu kurbanların tanınmayacak şekilde yandığını ve kurbanların cesetlerinin DNA analizi ile belirlenebileceğini söyledi. Kömürleşmiş cesetlerden bahsederken, “Kimin kim olduğunu söyleyemezsiniz,” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI: “SUÇLULAR YAKALANACAK VE HUKUKA TESLİM EDİLECEK”
İçişleri Bakanı General Kahinda Otafiire, yaptığı açıklamada okulun “suç mahalli” olarak kordon altına alındığını belirtirken tam bir soruşturma yapılacağına dair söz verdiğini söyledi.”Hükümet olarak yangının asıl sebebini bulacağız, suçlular yakalanacak ve hukuk yoluna girecek” dedi.

Ölen çocuklardan birinin babası Richard Muhimba,”İçimdeki acıyı hiçbir kelime anlatamaz.”dedi.

İNGİLTERE PRENSESİ YANAN OKULU ZİYARET EDECEK
Bu hafta Doğu Afrika ülkesinde bulunması beklenen İngiltere Prensesi Anne’nin Cuma günü okulu ziyaret etmesi planlanıyor.

Okullardaki yangınlar, sınıfların ve yurtların genellikle kalabalık olduğu ve yangın söndürme ekipmanının bulunmadığı Uganda’da eğitimciler için daima bir endişe kaynağı olmuştur. Yetkililer, zayıf elektrik bağlantılarından kaynaklanan kıvılcımların bazen alevlere dönüştüğünü ifade ettiler.

OKUL MÜDÜRÜ: “EKİPMANLARIMIZ YETERSİZ”
Salama Körler Okulu’nun yöneticisi Francis Kinubi, güvenlik ekipmanı eksikliğini kabul ederken “Yangın söndürücüler gibi ekipmanlarımız olmadığını kabul ediyorum. Bize bu cihazları sağlaması için hükümete çağrıda bulunduk, ama boşuna” dedi.

Kampala’da, 2020’de yatılı bir okulun iki yurdu ayrı olaylarda yıkılmış kimse yaralanmamıştı.

2008 yılında ise Kampala’da bir yatılı okulda gece vakti çıkan yangında 19 ilkokul öğrencisi hayatını kaybetmişti.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir