Küresel Sabah Özeti: 25 Ekim 2022, Salı

Küresel Sabah Özeti: 25 Ekim 2022, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Kenya’nın yeni Başkanı William Ruto’nun kampanyasına destek verdikleri öne sürülen Hindistanlı gazeteciler Zulfikar Ahmad Khan ve Mohamed Zaid Sami Kidwai Kenya’da ölü bulundu. Cinayetin olağan şüphelisi olarak ülkede 20 yıldır faaliyet gösteren ve Başkan William Ruto’nun göreve gelmesiyle kapatılan Özel Hizmetler Birimi (SSU) işaret edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali süresince en büyük destekçilerinden biri olan devlet kontrollü Russia Today televizyonunda konuşan savaş yanlısı spiker Ukraynalı çocukların “nehirde boğulmaları” gerektiğini iddia etti. 80’li yıllarda kaleme alınan bir kitaptaki ilgili pasaja cevap veren Rus spikerin skandal sözleri kendi kanalında da tepkiyle karşılandı. Ukrayna Dış İşleri Bakanı ise açıklama üzerine dünya ülkelerine Russia Today’i kapatmaları çağrısında bulundu.

Genç ve zengin İngiliz politikacı Rishi Sunak, Liz Truss’un yerini almak için Muhafazakar Parti’nin liderlik yarışını kazandı. Sunak, İngiltere’nin yeni başbakanı olacak. Tek rakibi olan Avam Kamarası lideri Penny Mordaunt, diğer milletvekillerinden yeterli desteği toplayamaması üzerine son dakikada yarışmadan çekildi ve Sunak’ın “tam desteğini” aldığını söyledi. Sunak, yaptığı ilk açıklamada, İngiltere’yi bekleyen “derin” ekonomik zorluklara karşı uyarıda bulundu ve “dürüstlük ve alçakgönüllülük” ile liderlik edeceğine söz verdi. İngiltere’nin yedi hafta içinde değiştirdiği üçüncü başbakanı olarak, aynı zamanda ülkenin “beyaz olmayan” ilk lideri olacak.

Ukrayna’nın güneyindeki stratejik bir yerleşim olan Herson’da Rusya tarafından atanan sözde yetkililer, bölgeyi yeniden ele geçirmek için Ukrayna’nın karşı saldırı başlatmak adına yerel erkeklerden bir milis gübü topladıklarını ifade etti. Ukrayna’nın diğer işgal altındaki bölgelerindeki erkekler, Rus güçleriyle savaşmak “zorunda” kaldıklarını söylüyor. Batılı liderler, Ukrayna’nın Rusya’ya atom bombası atmayı planladığı yönündeki Rus iddialarını ise reddetti.

Ukrayna, Rusya’yı, yapılan tahıl anlaşması kapsamında Karadeniz limanlarından geçen gemilerin denetimlerini uzatmakla suçladı. Gelişmeler sonucunda İstanbul Boğazı’nda 165 gemi sıkışarak kuyruk oluşturdu. Anlaşmanın 19 Kasım’da yenilenmesi bekleniyor.

İsimsiz bir ihbara göre, Amerikalı savcılar iki Çinli istihbarat görevlisini, Amerika’nın Huawei aleyhindeki ceza davasını engellemek için bir hükümet çalışanına rüşvet vermekle suçladı. Kaçırılan iki adam, köstebek gibi davrandığına inandıkları bir FBI ajanına 61.000 dolar değerinde bitcoin ödedi. Şikayette yalnızca Çinli bir telekomünikasyon devi olarak tanımlanan firmanın Huawei olduğu birkaç haber kaynağı tarafından doğrulandı.

Çin borsaları, Başkan Xi Jinping’in hafta sonu Çin Komünist Partisi kongresinde iktidardaki gücünü sıkılaştırmasının ardından düştü. Hong Kong’daki Hang Seng China Enterprises endeksi %7’den fazla değer kaybetti. Çin’in büyüme oranları, Çin Komünist Partisi’nin beklentilerinin çok altında.

Credit Suisse, bir vergi dolandırıcılığı davasını çözmek için Fransa’ya 238 milyon € ödemeyi kabul etti, ancak herhangi bir yanlış yapmadığını da iddia etmeye devam etti. Savcılar, bahse konun İsviçre bankasının, müşterilerinin vergi ödemekten kaçınmasına yardımcı olduğunu ve Fransız devletini 100 milyon eurodan fazla zarara uğrattığını iddia etti. Credit Suisse, art arda yaşadığı birkaç feci skandalın ardından yatırımcı güvenini geri kazanmak amacıyla Perşembe günü önemli bir yeniden yapılanmaya hazırlandığını açıkladı.

Pekin’in gözdesi olan Çinli çip şirketi Yangtze Memory Technologies, Amerikan Başkanı Joe Biden’in yeni çip ihracatı tedbirlerine uymakta zorlandığı için Amerikalı çalışanlarından şirketten ayrılmalarını istedi. Tedbirler, Amerikan vatandaşlarının yabancı çip üretimine yatırım yapmaları için resmi izin alma zorunluluğunu içeriyor. YMTC CEO’su Simon Yang, artan Çin-Amerika ticaret gerilimleri nedeniyle Eylül sonunda istifa etmişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası