Norveç’in kutup şehrinde filmleri aratmayan casusluk vakası!

Norveç’in kutup şehrinde filmleri aratmayan casusluk vakası!

Norveç istihbaratı, ülkenin en kuzeyinde bulunan Tromso şehrindeki Arktik Üniversitesi’nde “hibrid tehditler” üzerine çalışan “Brezilyalı” bir üniversite araştırmacısını tutukladı. Sebebi, aslında şahsın bir Rus casusu olması. Detaylar haberimizde…

Norveç’in en kuzeyindeki şehirlerden biri olan ve kutup ışıklarıyla ünlü Tromsø’de Rus casusu olduğundan şüphelenilen bir şahıs tutuklandı.

Norveç Adalet Bakanlığı, şahsın Norveç çıkarları için bir tehdit olduğuna kanaat getirdiklerini ve 20 Ekim’de aslında sınır dışı edildiğini bildirdi.

Norveç Polis Güvenlik Servisi (PST), şahsın Norveç’te sahte bir isim ve sahte kimlikle sözde “yasadışı” şekilde kasten bulunduğunu ve aslında Rus olduğunu açıkladı. Şahsın Rus istihbarat servislerinden biri için çalıştığından şüpheleniyor.

PST Başkan Yardımcısı Hedvig Moe, “Tromso’de bulunan Arktik Üniversitesi (Tromsø Üniversitesi’ndeki) Brezilyalı bir araştırmacının, ulusal çıkarlar için bir tehdit oluşturduğuna inandığımız için Norveç’ten sınır dışı edilmesini talep ettik.” ifadelerini kullandı.

İletişim direktörü Trond Hugubakken, “Sahte bir kimlik kullanan kişinin sadece bir kişi olduğuna ve gerçek kimliğinin Rus olduğuna ve Norveç’te kalmasının Rus makamları için çalışmak olduğuna inanıyoruz.” diyerek medyaya sızan bilgileri doğruladı.

PST’ye göre, kişinin şu anda, Norveç’in ulusal çıkarlarına zarar verebilecek yasadışı istihbarat sağladığı için Ceza Yasası’nın 121. maddesini ve diğer devletlerin güvenlik çıkarlarına zarar verebilecek yasadışı istihbaratla ilgilenen Ceza Yasası’nın 126b maddesini ihlal ettiği belirtiliyor.

Bahsi geçen casusluk şüphelisinin 2021 sonbaharında UiT’de bir araştırma görevlisi olarak Norveç’e geldiği ve diğer şeylerin yanı sıra “hibrit tehditleri” araştırdığı öğrenildi.

Araştırmacı, görünüşe göre daha önce Kanada’da bulunan Calgary’deki Askeri Araştırmalar Merkezi’nden mezun oldu.
Ayrıca, inanılmaz bir şekilde, yine “Gri Bölge” adlı bir hibrid tehditler hakkında bir üniversite projesinde çalıştı.

PST’den Hugubakken, adamın geçmişte daha önce Kanada’da kaldığını doğruladı.

PST bu şahsın tam olarak neden casus olduğunu düşündüklerine dair bir şey söylemek istemiyor ancak böyle bir olaya karışmak için “doğru zamanı” seçmesinin şüphe uyandırıcı olduğunu vurguluyor:

“Söylemek istediğim şu ki, devam eden bir operasyonun ne zaman durdurulacağı seçimi her zaman bir ikilemdir. Güvende olmamız için yeterli bilgiyi almalı ve toplamalı ve aynı zamanda devam eden faaliyeti, faaliyetin sahip olabileceği zararlı etkilere karşı tartmalıyız. Bu durumda operasyonu hemen sonlandırmayı uygun gördük.”

“Bu konuda uluslararası bir işbirliğimiz oldu ama kaç ülke ve hangileri olduğunu söylemek istemiyorum” diyen Hugubakken, PST’nin tüm dünyada istihbarat servisleriyle köklü bir uluslararası işbirliği ağına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Rus büyükelçiliği, haberi ilk aktaran Norveç basını VG’ye bir e-posta göndererek, “bu adamın kim olduğundan veya olayın ne hakkında olduğudan haberdar olmadıklarını” yazdı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası