Rus yetkili mikrofonu açık unuttu: İHA’ların gizemi çözüldü!

Rus yetkili mikrofonu açık unuttu: İHA’ların gizemi çözüldü!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi başka bir evreye geçti. Shaheed isimli kamikaze ihalar Ukrayna’nın başkenti dahil birçok yerinde kayıplara sebep oldu. Nereden geldiği bilinmeyen bu İHA’ların gizemi ise bir Rus Savunma Bakanlığı Uzmanı’nın mikrofonunu açık unutması sayesinde çözüldü.


Ukrayna semalarında bir anda ortaya çıkarak savaşın gidişatını etkileyen Rusya’ya ait kamikaze İHA’ların nereden geldiği merak konusuydu. Gizem, -muhtemelen- çözüldü.

RUS UZMAN MİKROFONUNU AÇIK UNUTTU

İnanılmaz olayda, bir Rus kanalında konuk olarak gelen Rusya Savunma Bakanlığı Uzmanı, mikrofonunu açık unuttu.

“İRAN’DAN GELDİKLERİNİ HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Hala sesinin yayında olduğundan habersiz olan uzmanın sunucuya, “Bu İran insansız hava araçları hakkında çok fazla soru sormayın. Hepimiz onların İrandan geldiklerini biliyoruz, ancak yetkililer bunu kabul etmek istemiyor” dediği duyulabiliyor.

KAMİKAZE İHALARIN GİZEMİ

Savaş sürerken Rus heyetlerinin İran’a gitmesi ve SİHA ve İHA teknolojilerine ilgi göstermesi tüm dünyada kaşların kalkmasına sebep olmuştu.

Bu endişeler sürerken Ukrayna sahasında İran’da üretildiği bilinen Shaheed kamikaze İHA’larının ortaya çıkması ve Ukrayna saflarında büyük kayıplar verilmesi ise gözleri bölgeye çevirdi.

Herkesin aklını kurcalayan asıl soru şu: İHA’ları İran mı verdi, verdiyse savaştan önce mi verdi?

İÇİNDEKİ PARÇALAR İSE BAMBAŞKA BİR MUAMMA

Zaten çelişkili ifadelerin arasında kaybolmuş ve kafası karışmış insanlar, bunların üzerine Ukrayna istihbaratının düşürülen İran İHA’larının içinde ABD ve Belçika üretimi parçalar bulduğunu açıklaması ile sarsıldı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası