Tarikat bağlantılı Ekonomi Bakanı’nın yerine yeni atama!

Tarikat bağlantılı Ekonomi Bakanı’nın yerine yeni atama!

Japonya Başbakanı, eski sağlık bakanı Goto’yu ekonomi bakanı olarak atadı.


Japonya Başbakanı Fumio Kishida bugün, eski sağlık bakanı Shigeyuki Goto’yu ekonomi bakanı olarak atadı.

İSTİFA SONRASI YENİ GÖREVLENDİRME!

Moon Tarikatı ile bağlantıları olduğu söylenerek muhalefet milletvekillerinin haftalarca istifa etme çağrısında bulunduğu eski ekonomi bakanı Daishiro Yamagiwa Pazartesi günü istifasını sunmuştu.

Japonya eski Ekonomi Bakanı Daishiro Yamagiwa’nın istifası ile ilgili haberimiz.

YÜKSEK SİYASİ DENEYİM

Bugün gazetecilere konuşan Başbakan, Goto’yu “siyasi deneyimi, yüksek sunum becerileri, ekonomik ve sosyal reformlara olan tutkusuna” dayanarak seçtiğini söyledi.

Goto’nun ataması, hükümetin acil bir ekonomik teşvik paketi ve yeni bir ek bütçe hazırlama göreviyle karşı karşıya olduğu bir dönemde geliyor.

JAPONYA’DA EKONOMİK TEŞVİK PAKETİ!

Kishida, Japon Yeni’nin 32 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi sebebiyle yaşanan sancılı hayat pahalılığına karşı koymak için Ekim ayı sonuna kadar bir teşvik paketi hazırlama sözü verdi.

Pazartesi günü bir hükümet yetkilisi, teşvik paketinin toplamda 26 trilyon Yen (174.56 milyar $) civarında olabileceğini belirtti.

SAĞLIK BAKANI EKONOMİDE BAŞARILI OLUR MU?

Bir muhabir tarafından Başbakan Kishida’ya, ekonomi bakanı olarak atanan Goto’nun, maliye bakanlığı bürokratı olarak uzun süreli bir geçmişinin bulunmaması sebebiyle, ekonomik alanda Japonya’yı daha istikrarlı ve artış gösteren bir mali duruşa yönlendirip yönlendiremeyeceği soruldu.

Başbakan Kishida spekülasyonların bir kenara bırakılmasını isteyerek: “Geniş bir bakış açısı ile sosyal ve ekonomik reformlar üzerinde çalışacağından eminim.” dedi.

EKONOMİ BAKANLIĞI’NA YENİ GÖREV

Özel sektörde etkinlik gösteren bir ekonomist, yeni atama ile ilgili olarak Kishida’nın Goto’yu, eski sağlık bakanlığı döneminde koronavirüs ile ilgili politikaları yönetme deneyimindeki başarısı sebebiyle atadığını ve Goto’ya olan güveninin buna dayandığını söyledi.

Yeni ekonomi bakanının sorumlulukları arasında eskisinden farklı olarak tüm görevlerinin yanı sıra COVID-19 ‘a karşı alınacak önlemler de yer alıyor.

PANDEMİNİN YENİDEN CANLANMASI KONUSUNDA ENDİŞELİ!

Daiwa Securities baş ekonomisti Toru Suehiro ise COVID-19’un tekrar bu görevlendirme ile gündeme gelmesinin ardından pandemi ile ilgili olarak “Kishida yönetimi, koronavirüsün kışın yeniden canlanmasından endişe duyuyor. Bu da yeni atamada Goto’nun bakanlık görevine seçilmesinin bir nedeni olabilir.” dedi.

Japonya’da ekonomik olarak yaşanan düşüşün ve Japon Yeni’nin 32 yılın en düşük seviyelerinde bulunmasının ardından mevcut Dolar ve Japon Yeni kuru: 1$ = 148.9500 Yen şeklinde.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası