ABD: “Rusya’nın nükleer tatbikatlarından haberimiz var!”

ABD: “Rusya’nın nükleer tatbikatlarından haberimiz var!”

Putin’in çokça tartışmaya konu olan, ABD ve AB’yi teyakkuza geçiren nükleer tehdidi ve nükleer tatbikatı sonrasında ABD’den açıklama geldi…


ABD Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kendisini rutin nükleer tatbikatlar konusunda bilgilendirdiğini ve Moskova’nın Ukrayna savaşında nükleere yönelebileceğine dair artan korkular arasında yanlış hesaplama riskini azalttığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın ABD’yi kıtalararası balistik füzelerin ve denizaltından fırlatılan balistik füzelerin testleri konusunda bilgilendirme anlaşmalarına uyduğunu söyledi.

RUSYA İÇİN RUTİN BİR TATBİKAT!

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, Rusya’nın rutin bir yıllık tatbikatı” dedi.

Price, “Dolayısıyla Rusya, sebepsiz saldırganlık ve pervasız nükleer retorikle meşgul olsa da, bu bildirim önlemleri gafil avlanmamamızı sağlıyor ve yanlış algılama risklerini azaltıyor.” dedi.

ABD ve Rus savunma şefleri, Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana yükselen gerilimler arasında geçen hafta nadir temaslarda iki kez konuştular.

Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere, Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun Ukrayna’nın nükleer malzemeyle “kirli bir bomba” patlatma ihtimalini gündeme getirdiğini söyledi ve bu da Batı’nın Moskova’nın bir sahte bayrak operasyonu hazırladığına dair endişelerini artırdı.

Price, Moskova’nın açıklamalarını “sorumsuz” olarak nitelendirerek, “Endişemiz, Rusya’nın nihayetinde kendisinin planladığı şeyle başkalarını suçlama eylemine sahip olması.” dedi.

Ancak ABD’nin Rusya’nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair hiçbir belirtiye sahip olmadığını da yineledi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası