Anlaşmaya itiraz eden eski meclis başkanı  tutuklandı: Suçu darbe girişimi!

Anlaşmaya itiraz eden eski meclis başkanı tutuklandı: Suçu darbe girişimi!

Kırgızistan’da, Özbekistan ile ortak sınırın belirli bölümlerine ilişkin anlaşmaya itiraz eden muhalefetten ve üst düzey bürokrasiden yaklaşık 20 kişi tutuklandı.


Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki ortak sınırla ilgili anlaşmayla ilgili olarak, İnsan hakları alanında çalışmalar yapan “Kylym Chamy” adlı sivil toplum kuruluşunun yaptığı açıklamaya göre, muhalif ve üst düzey bürokratlar “darbe girişimi ve isyana teşvik” suçlamasıyla tutuklandı.

ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR!

AFP’ye göre eski meclis başkanlarından Kanatbek Isayev de yine tutuklananlar arasında bulunuyor.

Tutuklananlar arasında bir general, eski bir milletvekili, anayasa mahkemesinin eski bir üyesi, bir savcı ve bazı gazetecilerin olduğu aktarıldı.

Tutuklananların, Özbekistan sınırındaki Fergana Vadisi’nin ana su kaynağı olan Kempirabad barajını korumak için oluşturulan komitenin de üyesi olduğu bildirildi.

“ATALARIMA VE TORUNLARIMA KARŞI SORUMLULUĞUN FARKINDAYIM”

Kırgızistan Meclisi Uluslararası İlişkiler, Savunma, Güvenlik ve Göç Komitesi, Kırgızistan ile Özbekistan arasında Kırgız-Özbek devlet sınırının belirli bölümlerine ilişkin anlaşmayla ilgili kanun teklifini geçen hafta imzalamamıştı.

Meclisin Uluslararası İlişkiler, Savunma, Güvenlik ve Göç Komitesi Başkanı ve Alyans Partisi Milletvekili Çıngız Aydarbekov, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, “Konunun ayrıntılarını bilmiyoruz. Halka, atalarıma, torunlarıma karşı sorumluluğumun farkındayım. Belgeleri okumadan karar veremem. Bu doğru değil. Bu, objektif bir karar olmayacaktır. Dolayısıyla belgeleri incelemeden şahsen böyle bir karar veremem.” ifadesini kullandı.

OYLAMA BEKLENİYOR!

Kırgız-Özbek devlet sınırının belirli bölümlerine ilişkin anlaşmayla ilgili kanun teklifini, 10 Ekim’de Meclisin ilgili komitesine sunan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Kamçıbek Taşiyev, söz konusu anlaşmanın Kırgızistan’ın lehine sonuçlandığını savundu.

Meclisin resmi internet sitesinde ise anlaşmanın, ilgili komitede kabul edildiği iddia edildi. Anlaşmanın nihai olarak Genel Kurul Toplantısı’nda tartışılarak oylanması bekleniyor.

KARŞILIKLI ARAZİ DEĞİŞİMİ

Kırgızistan ile Özbekistan arasında 1379 kilometrelik ortak sınırın 200 kilometrelik kısmıyla ilgili 23-25 Mart 2021’de Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapılan sınır konulu müzakerelerde sorunun karşılıklı arazi değişimi usulüyle çözüme kavuşturulduğu açıklandı.

İki ülke hükümetleri arasında Kırgız-Özbek devlet sınırının belirli bölümlerine ilişkin yeni bir taslak üzerinde anlaşmaya varma prosedürünün başlatılmasını öngören protokol ise 26 Eylül’de imzalandı.

Sovyet Birliği döneminde 1983’te kurulan ve Fergana Vadisi’nin ana su kaynağı olan Kempirabad barajının Özbekistan’a verilmesini öngören anlaşma ise gündeme geldiği dönemde, kamuoyunda tartışma başlattı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir