Güney Afrika: “Batı yaptırımlarına uymak için hiçbir nedenimiz yok!”

Güney Afrika: “Batı yaptırımlarına uymak için hiçbir nedenimiz yok!”

Ukrayna Savaşı’nın başlaması sonrasında batılı ülkeler ve müttefikleri, bu işgale yanıt olarak 1000’den fazla Rus birey ve işletmesine yaptırım uygulamıştı. Güney Afrika’nın, yaptırıma tabi bir Rus oligarkının süper yatının Cape Town’a yanaşmasına izin vereceğini açıklamasıyla birlikte tartışmalar büyüyor…


Rus lider Vladimir Putin’in müttefiki Alexei Mordashov’a ait olan 521 milyon dolarlık gemi bu hafta başlarında Hong Kong’dan ayrıldı.

Alexei Mordashov

Güney Afrikalı muhalefet liderleri, hükümeti The Nord adlı 465ft uzunluğundaki (141m) yata el koymaya çağırdılar.

Ancak Başkan Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü, Batı yaptırımlarına uymak için “hiçbir neden” görmediğini söyledi.

“UYMA KONUSUNDA YASAL YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ YOK!”

Başkan Cyril Ramaphosa’nın sözcüsü Vincent Magwenya Salı günü Pretoria’da gazetecilere verdiği demeçte, “Güney Afrika’nın ABD ve AB tarafından uygulanan yaptırımlara uyma konusunda yasal bir yükümlülüğü yok.”

Vincent Magwenya

Magwenya, “Güney Afrika’nın yaptırımlarla ilgili yükümlülükleri, yalnızca Birleşmiş Milletler tarafından özel olarak kabul edilenlerle ilgilidir.” diye ekledi. Bay Magwenya, Bay Mordashov’un BM talebi doğrusunda herhangi bir yaptırıma tabi olmadığını kaydetti.

Batılı ülkeler ve müttefikleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak 1000’den fazla Rus birey ve işletmesine yaptırım uyguladı.

Ramaphosa’nın hükümeti şimdiye kadar Rusya’yı doğrudan eleştirmekten kaçındı ve savaşı açıkça kınayan birçok BM oylamasında çekimser kaldı. Pretorya ayrıca çatışmayı sona erdirmek için müzakere edilmiş bir çözüm çağrısında bulundu.

MUHALEFETTEN ÇAĞRI: “SUÇ ORTAKLARINA YER YOK!”

Pazartesi günü, muhalefetteki Demokratik İttifak partisinin bir üyesi olan Cape Town Belediye Başkanı Geordin Hill-Lewis, yetkilileri Twitter’da “Şehrimizde Putin’in suç ortaklarına ve kolaylaştırıcılarına yer olamayacağını” yazarak süperyatın girişini engellemeye çağırdı.

Hill-Lewis, yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar ülkemizin Rusya’nın yasadışı, emperyalist savaşıyla ilgili dış politika davranışının utançtan başka bir şey olmadığı söylenmelidir.” dedi. “İşte, bu yargı hatalarından bazılarını düzeltmek ve açıkça doğru olanı savunmak için bir fırsat.”

Bay Mordashov’un gerçekten gemide olup olmadığı belli değil. Pazar günü yerel basına konuşan Bay Hill-Lewis, milyarderin yatında seyahat ettiğini öne sürdü.

Ancak geçen hafta oligarkın bir sözcüsü Bloomberg News’e yatının Hong Kong’a varmasından bu yana Moskova’da olduğunu söyledi.

HONG KONG HÜKÜMETİ DE İZİN VERMİŞTİ!

Hong Kong hükümeti geçtiğimiz günlerde süperyatın girişini engellemeyi reddederken benzer gerekçeler sundu ve İcra Kurulu Başkanı John Lee, kentin BM yaptırımlarından sorumlu olacağını, ancak “bireysel yargı yetkileri” tarafından uygulanan “tek taraflı” yaptırımlardan sorumlu olmayacağını söyledi.

Savaştan önce Bay Mordashov, Rusya’nın en zengin adamıydı. 57 yaşındaki Mordashov, çelik ve madencilik şirketi Severstal aracılığıyla 29,1 milyar dolarlık bir servet kazandı.

Çatışmanın başlarında, Putin ile olan bağlantıları nedeniyle kapsamlı Batı yaptırımlarının hedefi oldu. Ancak milyarder, Rus siyasetine karışmadığını ve Kremlin üzerinde çok az etkisi olduğunu söyleyerek hamlelerin değerini sorguladı.

MORDASHOV’UN BİR DİĞER GEMİSİ İTALYA’DA ALIKONULMUŞTU!

Bay Mordashov, daha küçük gemilerinden biri olan 215ft Lady M’yi Mart ayında İtalyan polisi tarafından ele geçirilmesinin ardından Batı yaptırımlarına kaptırdı.

Ancak Nord’un en büyük yat varlığı olduğuna inanılıyor. Bir futbol sahasından daha büyük olan gemi, Forbes’a göre dünyanın en abartılı teknelerinden biri olarak tanımlanıyor.

Ukrayna’da çatışmanın patlak vermesinden kısa bir süre sonra, içinde iki helikopter pisti, bir yüzme havuzu ve bir sinema bulunan yat, Rusya’nın uzak doğusundaki Vladivostok limanına gitmek için Seyşeller’den ayrıldı. Hareket, Lady M.’nin kaderini paylaşmaması için bir önlem olarak görüldü.

Ancak uzmanlar, Mordashov gibi sahiplerin süperyatlarını koruyabilecek uluslararası limanlar bulmakta ciddi sorunlarla karşı karşıya olduklarını söylüyor. Çoğu, gemilerin anında ele geçirileceği Avrupa’da.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası