Küresel Sabah Özeti: 26 Ekim 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti: 26 Ekim 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.


Norveç istihbaratı, ülkenin en kuzeyinde bulunan Tromso şehrindeki Arktik Üniversitesi’nde “hibrid tehditler” üzerine çalışan “Brezilyalı” bir üniversite araştırmacısını tutukladı. Sebebi, aslında şahsın bir Rus casusu olması.Bahsi geçen casusluk şüphelisinin 2021 sonbaharında UiT’de bir araştırma görevlisi olarak Norveç’e geldiği ve diğer şeylerin yanı sıra “hibrit tehditleri” araştırdığı öğrenildi.

Birden bire Ukrayna semalarında ortaya çıkan kamikaze İHA’ların sırrı canlı yayında ortaya çıktı.Hala sesinin yayında olduğundan habersiz olan uzmanın sunucuya, “Bu İran insansız hava araçları hakkında çok fazla soru sormayın. Hepimiz onların İrandan geldiklerini biliyoruz, ancak yetkililer bunu kabul etmek istemiyor” dediği duyuldu.

Rishi Sunak, Kral III. Charles ile görüştükten sonra resmen İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. Kendisi İngiltere’de bu yıl seçilen üçüncü başbakan. Sunak, ilk konuşmasında sadece 45 gün görev yapan Liz Truss’un yaptığı “bazı hataları” düzelteceğine söz verdi. Sterlin yükseldi ve 30 yıllık devlet tahvillerinin getirileri, fonlanmayan vergi indirimlerine yönelik planların piyasaları sallamasından önceki seviyelere düştü.

Rusya, sözde radyasyon yayan bir patlayıcı olan “kirli bomba” kullanmaya hazırlanan Ukrayna hakkındaki uyarılarını iki katına çıkardı ve olayı Salı günü BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağını bildirdi. Batılı hükümetler, Rusya’nın bu alarmını, bir sonraki tırmanışın bahanesi olarak zaten önceden kınamıştı. BM’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Ukrayna’nın daveti üzerine iki Ukrayna nükleer tesisine bakmak için müfettişler göndereceğini söyledi.

Rus mahkemesi, uyuşturucu bulundurma ve kaçakçılıktan suçlu bulunan Amerikalı basketbolcu Brittney Griner’ın dokuz yıl hapis cezasını onadı. İki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi sporcu, bagajında ​​”dürüst bir hata” olarak nitelendirdiği kenevir yağının bulunduğu Şubat ayından bu yana Rusya’da tutuklu bulunuyor. Biden yönetimi, Griner’in serbest bırakılması için başarısız bir şekilde baskı yapmaya çalıştı ama; o şimdi ücra bir Rus ceza kolonisinde yaşıyor.

JPMorgan’ın patronu Jamie Dimon, Amerika ve Suudi Arabistan’ın son gerilimlere rağmen “müttefik olarak kalacağına” inandığını söyledi. Dimon şu anda Gelecek Yatırım Girişimi konferansı için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunuyor. Amerikalı bankacılar “Çölde Davos” olarak anılan organizasyona akın ettiler, ancak Biden yönetiminden yetkililer, petrol üretimi üzerine devam eden bir çekişmenin ortasında özellikle katılım göstermedi.

Myanmar’daki muhalif gruplar, ordunun, konser sırasında müzik dinleyen kalabalığa karşı düzenlediği hava saldırılarında en az 50 sivili öldürdüğünü bildirdi. Etkinlik, Myanmar’daki darbeci yönetime karşı daha geniş bir ayaklanmayı destekleyen organizasyonun silahlı kanadı vr ayrılıkçı bir grup olan Kachin Bağımsızlık Örgütü’nün 62. yıldönümünü kutlamak için yapıldı. Hayatta kalanlar, üç savaş uçağının bomba attığını gördüklerini söyledi.

Avustralya mahkeme belgelerine ve şirket kayıtlarına göre, Çin’de çalışan eski bir ABD askeri pilotu ve uçuş eğitmeni Avustralya’da tutuklandı. Tutuklama, İngiltere’nin Amerikalı eski askeri pilotların Çin’de çalışmayı bırakmaları veya yeni yasalar uyarınca ulusal güvenlik gerekçesiyle kovuşturmayla karşı karşıya kalmamaları konusunda uyarmasının hemen ardından gerçekleşti.

Brezilya’daki bir ankete göre, solcu cumhurbaşkanı adayı Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilya’nın ülkeyi adeta ikiye bölen kritik seçimlerinde yapılacak ikinci tur seçimlerden altı gün önce aşırı sağcı rakibi Başkan Jair Bolsonaro’ya karşı liderliğini biraz artırdı. Hafta sonu Bolsonaro’nun bir müttefiki ile polis arasında şiddetli bir kavga yaşandı. Bu olay zaten gergin olan seçim kampanyasını daha da karıştırdı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası