Kuzey Kore daha da saldırganlaşacak!

Kuzey Kore daha da saldırganlaşacak!

Şi Cinping’in üçüncü dönemiyle birlikte bütün bakışların Çin’e kayması Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’u rahatsız etmiş gibi duruyor. Biden’ın tüm nükleer silahlardan vazgeçilene kadar müzakere olmayacağını açıklaması sonrası iyice saldırganlaşan Kuzey Kore’de ciddi değişimler söz konusu…


Kuzey Kore ile gerginlik dönemleri gelip geçiyor, ancak şu anda Kore yarımadasındaki durum son beş yılın en değişken durumu ve daha da kötüye gitmesi muhtemel görünüyor.

Geçtiğimiz ay boyunca Kuzey, Japonya üzerinde bir füze ateşledi ve sakinleri sığınak aramaya zorladı; düşmanca ve kışkırtıcı bir eylem. Birkaç balistik füze daha fırlattı, Güney Kore sınırına yakın savaş uçakları uçurdu ve iki Kore’nin barışı korumak için 2018’de oluşturduğu askeri tampon bölgeye inen denize yüzlerce top mermisi ateşledi. İki ülke teknik olarak hala savaşta.

Pazartesi günü bir Kuzey Kore ticaret gemisi ülkelerin deniz sınırını geçerek her iki tarafın da uyarı ateşi açmasına neden oldu. Güney Kore, saldırının kasıtlı olduğunu söyledi.

KUZEY KORE İÇİN YAPILAN TATBİKATLAR İSTİLA PROVASI NİTELİĞİNDE!

Peki Kim Jong-un neyin peşinde? Kuzey Kore’nin füze fırlatmasının üç nedeni var – silah teknolojisini test etmek ve geliştirmek, dünyaya (öncelikle ABD’ye) siyasi bir mesaj göndermek ve kendi halkını etkilemek ve rejime bağlılığı artırmak.

Pyongyang’ın eylemlerinin bu amaçlardan hangisine hizmet ettiğini anlamak zor olabilir, ancak bu sefer Bay Kim açık sözlü. Devlet medyası birkaç kez son lansman ve tatbikatların ABD, Güney Kore ve Japonya tarafından yürütülen askeri tatbikatlara yanıt olduğunu bildirdi. Kuzey, gerilimi tırmandırmak için düşmanlarını suçladı ve fırlatmalarının durmaları gereken açık bir uyarı olduğunu söyledi.

Washington, Seul ve Tokyo, Kuzey Kore’nin nükleer saldırısına hazır olduklarını göstermek için son iki aydır ayrı ayrı ve birlikte geniş çaplı askeri tatbikatlar düzenliyor. Bu tür tatbikatların her zaman düşmanlarının bir istila için provası yapması olarak gören Bay Kim’i kızdırdığına hiç şüphe yok. Kuzey Kore’nin ilk etapta nükleer silah geliştirmeye başlamasının nedeni, kendisini işgal etmekten alıkoymaktı.

AMAÇ KIŞKIRTICI BİR TEST İÇİN ZEMİN Mİ?

Ancak şu anda baskıyı artırmasının daha az açık bir nedeni var. Bazıları, daha kışkırtıcı bir test için zemin hazırladığına inanıyor – beş yıl içinde ilk kez bir nükleer silahın patlaması, hatta Güney Kore’ye küçük çaplı bir saldırı.

Geçen yıl, geliştirmeyi planladığı tüm yeni silahları detaylandıran beş yıllık bir plan hazırladı. Daha küçük savaş alanı nükleer bombalarını ve bunları taşımak için kısa menzilli füzeleri içeriyordu. Son testler, Bay Kim’in yalnızca bu silah istek listesinde ilerlemediğinin, aynı zamanda birliklerini onları kullanmak için eğittiğinin kanıtı. Son tatbikatlardan bazılarını Güney Kore’ye nükleer bir saldırıyı simüle etmek için kullandığını söyledi.

Şimdi Bay Kim’in ilgiye ihtiyacı var. Ülkesine yönelik sert uluslararası yaptırımların kaldırılması için bir gün varsa, dünyanın kaydettiği ilerlemeyi fark etmesi gerekiyor. Yaptırımlar, Kuzey Kore’nin tasarlandığı gibi silah geliştirmesini durdurmadı, ancak ekonomisine zarar veriyor.

GÜNDEMDEN DÜŞMEK BAY KİM’İN HOŞUNA GİTMEDİ!

Bu yaptırımları azaltmayı amaçlayan müzakereler uzun süredir durmuş durumda ve Kuzey Kore küresel gündemde kayıyor. Dünya, Ukrayna’daki savaş ve otoriter bir Çin’in yükselişi ile çok daha fazla ilgileniyor. Başkan Biden’ın tutumu, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların ancak tüm nükleer silahlarından vazgeçmeyi kabul etmesi durumunda hafifletilebileceği yönünde.

Bu arada Washington ve Seul, Pyongyang’ın çok nefret ettiği askeri tatbikatları düzenleyerek ve provokasyonlarına kuvvetle karşılık vererek Yarımada’yı savunmalarını güçlendirmeyi kabul ettiler.

Bay Kim, ABD’yi kendisi için daha elverişli şartlar üzerinde müzakere etmeye ikna edecekse, ülkesinin ne kadar tehlikeli hale geldiğini kanıtlaması gerekiyor. Geçen ay Kuzey Kore’yi nükleer silaha sahip bir devlet olarak ilan etti, bu pozisyonun geri döndürülemez olduğunu söyledi.

KUZEY KORE TEHLİKESİ CİDDİYE ALINMALI

Güney Kore Savunma Bakanlığı eski danışmanı Kim Jong-dae, “Ne kadar iddialı göründüğü konusunda endişelenmeliyiz.” dedi. Geçmişte Kuzey Kore’nin misilleme yapmadan önce ABD kuvvetlerinin askeri tatbikatlarını bitirmesini nasıl beklediğine dikkat çekti. Bu sefer tatbikatlar devam ederken denize topçu ateşi açtılar.

“Bu küstahlığı ve saldırganlığı daha önce hiç görmemiştik, farklı. Kuzey nükleer bir devlet gibi davranıyor.” dedi.

ABD ve Güney Kore hükümetleri, Kuzey Kore’nin yedinci nükleer silah testi için hazırlıkların tamamlandığına ve Kuzey’in harekete geçmek için uygun siyasi anı beklediğine inanıyor. Çin Komünist Parti Konferansı’nın sona ermesi ve ABD ara seçimlerinin yaklaşmasıyla çekici bir pencere açılıyor.

Bu arada Güney Kore, ABD’nin katılması planlanan yeni bir savaş oyunu turunun ortasında. Bunlar, Kim Jong-un’a beklediği bahaneyi sağlayabilir.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası