Nijerya’nın başkentinde büyük bir terör saldırısı yaşanabilir!

Nijerya’nın başkentinde büyük bir terör saldırısı yaşanabilir!

ABD ve İngiltere’nin Nijerya’nın başkentindeki kritik binalara yönelik büyük bir terör saldırısı olma ihtimali olduğunu duyurmasından günler sonra endişe verici bir gelişme daha yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki tüm ABD vatandaşlarının bölgeyi terk etmesini istedi. Nijeryalılar diken üstünde…


ABD Dışişleri Bakanlığı, bugün yani Salı günü yaptığı bir açıklama Afrika’da endişe yarattı.

“ACİL GÖREVİ OLMAYAN TÜM AMERİKALILAR ÇIKSIN”

ABD’li Bakanlık yetkilisi, Nijerya’daki terör saldırısı riskinin artması nedeniyle görevleri acil olmayan ABD hükümeti çalışanlarının ve ailelerinin ülkeden ayrılmasına karar verildiğini aktardı.

BAŞKENTTE BÜYÜK BİR SALDIRI BEKLENİYOR

Bölgeye dair yapılan bu son seyahat güncellemesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın Pazar günü başkent Abuja’da, diğer hedeflerin yanı sıra özellikle hükümet binalarını, ibadet yerlerini ve okulları hedef alan olası bir terörist saldırı konusunda uyarmasının hemen ardından yaşandı.

ABD, KENDİ VATANDAŞLARINA YARCIMCI OLAMAYABİLİR

Dışişleri Bakanlığı, “ABD’nin Abuja Büyükelçiliği’nin, Nijerya’daki ABD vatandaşlarına acil yardım sağlama konusundaki kabiliyeti sınırlı.” ifadelerini kullandı.

Bu sözler bölgedeki Batılılar için bir uyarı olarak algılandı.

Nijerya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin daha önce de benzer uyarılar yayınladığını ve vatandaşları tetikte olmaya çağırdığını söyledi.

Nijerya eyaletlerinin çoğunda yaygın olan güvensizlik ortamı, önümüzdeki Şubat ayında yapılacak seçimler öncesi iyice artmış vaziyette.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası