Ölüm tehditleri alan gazeteci, polisin dur ihtarına uymayınca öldürüldü!

Ölüm tehditleri alan gazeteci, polisin dur ihtarına uymayınca öldürüldü!

Pakistanlı gazeteci Arshad Sharif Kenya’da polisin açtığı ateş sonucu öldü.


Kenya polisinin açıkladığı rapora göre Pakistanlı gazeteci Arshad Sharif, Nairobi’de araba hırsızlarını arayan polislerin kurduğu barikattan dur ihtarlarına uymayarak, durmadan geçti. Güvenlik sebebiyle polisin araca ateş açması sonucu ise vurularak öldürüldü.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

The Star gazetesine açıklama yapan bir emniyet personeli, olayın yanlış bir kimlik vakası olarak değerlendirildiğini söyledi. 

Şerif’in ölümü ise Pakistan’da büyük bir öfkeye yol açtı ve Pakistanlılar olayla ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Sharif uzun yıllar Pakistan’da ARY News için televizyon haber programı sunucusu olarak çalıştı ve son zamanlarda hayatına yönelik tehditleri gerekçe göstererek ülkeden kaçmıştı. Kenya’ya ne zaman geldiği ise belli değildi.

KONTROL NOKTASINDA DURMADI

Olayla ilgili polis raporunda, kontrol noktasından kaçan aracı gazeteci Sharif’in bir akrabasının sürdüğü söylendi. Polisler yola barikat kurduklarını, ancak araca ateş açıldıktan sonra bile arabanın durmadan kontrol noktasından geçtiğini söyledi. 

Açılan ateş sonucu arabaya dokuz kurşun isabet etti ve Sharif kafasından vurularak hayatını kaybetti.

Kenya’nın Bağımsız Polis Gözetim Kurumu Başkanı Ann Makori Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, Şerif’in öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

PAKİSTAN VE KENYA İLETİŞİM HALİNDE

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Kenya’daki emniyet güçleri ve dışişleri ofisi ile temas halinde olduklarını söyledi.

Pakistan Başbakanı Shehbaz Sharif, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Kenya Devlet Başkanı William Ruto ile olay hakkında telefonda konuştuğunu söyledi.

ve “Kendisinden şok edici olayla ilgili adil ve şeffaf bir soruşturma yapmasını istedim. Kenya Devlet Başkanı cenazenin iade sürecinin hızlı bir şekilde izlenmesi de dahil olmak üzere her türlü yardım sözü verdi.” dedi.

“GAZETECİLİK ÇALIŞMALARI SEBEBİYLE ÖLDÜRÜLDÜ”

Arshad Sharif’in eşi Javeria Siddique, Twitter’dan “Arkadaşımı, kocamı ve en sevdiğim gazeteciyi kaybettim.” dedi ve medyanın ailenin mahremiyetine saygı göstermesini istedi.

Sharif’in ölümü Pakistan’daki sosyal medyada yetkililer, gazeteciler ve diğerlerinden geniş çaplı tepkilere yol açtı.

Eski başbakan Imran Khan ölümü kınadı ve Sharif ‘in gazetecilik çalışmaları nedeniyle öldürüldüğünü söyledi. O olayla ilgili adli soruşturma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte “Arshad Sharif’in ölümü bizi derinden üzdü. Kenya hükümetinin ölümle ilgili tam bir soruşturma başlatmasını teşvik ediyoruz.” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası