Şi Cinping’in üçüncü dönemi: Çin hisselerini güldürmedi!

Şi Cinping’in üçüncü dönemi: Çin hisselerini güldürmedi!

Şi Cinping’in üçüncü ve güçlü dönemine girerken yaptığı “yeniden birleşme” konuşması sonrası hali hazırda gerilimin hakim olduğu bir ortamda Çin hisseleri ABD’de hatırı sayılır ölçüde düşüş gösterdi. Bu düşüşün temelinde yatan şey ideolojik isteklerden ve Sıfır Covid politikalarından vazgeçiş olmamasına rağmen ekonomik büyüme konusunda da direten Çin. Bunun yanı sıra güvensizlik ve korku iklimi…


ABD’de işlem gören Çinli firmaların hisseleri, Başkan Şi Cinping’in ekonomik büyüme isteklerine rağmen ideoloji odaklı yaklaşımına devam edeceği endişeleriyle düştü.

Çinli teknoloji devleri Alibaba ve Baidu, New York’ta %12’nin üzerinde düştü.

Yatırımcılar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin zorlu koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle geride kalacağından korkuyor.

“BÜYÜME İSTEKLERİYLE SIFIR COVİD POLİTİKALARI ARASINDA BİR ÇEKİŞME VAR”

Bir analist, Pekin’in büyümeyi artırmaya yönelik önlemler ile Sıfır Covid politikaları arasında bir “çekişme” içinde olduğunu söyledi.

Pazartesi günü, teknoloji devi Alibaba hisseleri New York Borsası’nda günün erken saatlerinde 52 haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra %12.5 düşüşle kapandı.

İnternet şirketi Baidu %12,6 oranında değer kaybederken, e-ticaret platformu Pinduoduo yaklaşık %25 oranında değer kaybetti.

KONGRE TAMAMLANIR TAMAMLANMAZ DÜŞÜŞLER BAŞLADI

Bu, Çin’in iktidardaki Komünist Partisi’nin Pazar günü on yılda iki kez düzenlediği kongreyi tamamlamasının ardından geldi.

Bir hafta süren etkinlik sırasında, tarihi bir üçüncü dönemi garantileyen Başkan Şi, ülkenin koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için katı önlemlerinin hafifletilmesi için bir zaman çizelgesi sunmadı.

Sıfır Covid politikaları, Şanghay’ın finans, üretim ve nakliye merkezi de dahil olmak üzere Çin’in en büyük şehirlerinden bazılarının kilitlendiğini gördü.

BNP Paribas Varlık Yönetimi’nden Minyue Liu BBC’ye verdiği demeçte, Çin ekonomisinin “politika teşviki ve Covid kısıtlamaları, emlak piyasasındaki gerileme ve yavaşlayan ihracat dahil olmak üzere çoklu büyüme rüzgarları” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

SIFIR COVİD POLİTİKASI İŞLERİ DAHA DA ZORLAŞTIRACAK

“[Çin] hükümetinin Sıfır Covid politikası üzerinde devam eden iç baskıyla yüzleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Pazartesi günü yayınlanan resmi rakamlar, ekonominin Temmuz ve Eylül ayları arasında beklenenden daha iyi bir oranda büyüdüğünü gösterse de, “Devam eden Covid-19 alevlenmeleri ve mülk zayıflığı nedeniyle tüketimin zayıf kalmasıyla birlikte hala stres işaretleri var.” denildi.

Natixis’in kıdemli ekonomisti Trinh Nguyen BBC’ye verdiği demeçte, “Açıklığın olmamasıyla birlikte, insanlar gördüğümüz yönün daha da güçlü olacağını varsayıyorlar. Satışların ve Çin ekonomisinin ileriye dönük kötüleşen beklentilerinin nedeni bu” dedi.

Salı günü, Hong Kong ve anakara Çin’deki hisse senedi piyasaları, önceki gün düştükten sonra biraz düştü.

Hong Kong’un gösterge Hang Seng endeksi Pazartesi günü %6’dan fazla kaybederken, Şanghay Bileşik endeksi %2 daha düşük kapattı.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası