Fransa’nın Sahel Bölgesi’nden ayrılışı sancılı geçiyor!

Fransa’nın Sahel Bölgesi’nden ayrılışı sancılı geçiyor!

Yakın zamanda darbe ile hükümeti değişen Burkina Faso hükümeti, teröristlerle savaşmak için 50.000 sivili orduya dahil etme kararı aldı.


Yetkililer, Burkina Faso hükümetinin, ordunun teröristlerle savaşmasına destek sağlamak için 50.000 sivil savunma gönüllüsü toplamaya başladığını söyledi.

DARBE HÜKÜMETLERİ

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Burkina Faso, 2015’ten beri ölümcül bir terörizmle mücadele ediyor.

Burkina Faso, yılın başından bu yana iki darbeyle sarsıldı ve her yeni lider, bir öncekini şiddeti bastırmakta başarısız olmakla suçladı.

Yüzbaşı İbrahim Traore, geçen ayın sonlarında bir darbe gerçekleştirerek iktidarı ele geçiren en son kişi oldu ve Salı akşamı yeni bir geçiş hükümeti ataması yaptı.

ORDUYU KUVVETLENDİRMEK İÇİN GÖNÜLLÜ TAKVİYESİ

Bölge idaresi bakanı olarak atanmadan hemen önce, Albay Boukare Zoungrana, silahlı grupları geri püskürtmek için daha fazla sivilin askere alınacağı duyurusunu yapmıştı.

Albay Boukare Zoungrana askerlik görevi ile ilgili yaptığı açıklamada: “Ülkenin savunması için farklı bölgelerden 35 bin gönüllü için işe alım başlatıldı.” dedi.

Albay, yeni planlanan 35bin kişinin askere alınması hakkında detay olarak ise; “Farklı bölgelerden askere alınacak 35bin gönüllü personelin görevi, güvenlik güçlerine destek olarak yaşadıkları bölgelerdeki insanların canlarını ve eşyalarını korumak olacak.” diye ekledi.

ULUS SAVUNMASI İÇİN BİNLERCE GÖNÜLLÜ

Yetkililer Pazartesi günü, “ulusal toprakların tamamında bölge ya da şehir ayrımı olmaksızın konuşlandırılabilecek” 15.000 gönüllüden oluşan bir kuvvet oluşturacağını zaten açıklamıştı.

Burkina Faso’da pek etkili olmalasalar da “ulusun savunması için gönüllüler” adıyla bir oluşum 2020’den beri yasal olarak zaten var.

Bu göreve gönüllü olarak yeni başlayan acemiler genellikle silah ve iletişim araçları verilmeden önce iki hafta boyunca temel eğitim alıyor.

Ordu yetkilisi bir asker yaptığı açıklamada, sivil gönüllülerin yanı sıra, saflarını artırmak için 3.000 asker daha işe almak istediklerini belirtti.

BURKİNA FASO VE TERÖRİZM

Uzun zamandır süren ve özellikle ülkenin kuzeyi ile doğusunu etkileyen terör saldırılarında, geçmişten günümüze kadar çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Burkina Faso ise yaşadığı ekonomik sıkıntıların yanı sıra bir de bu saldırıları durdurmaya ve can kayıplarının önüne geçmeye çalışıyor.

Teröristler, Burkina Faso topraklarının yaklaşık yüzde 40’ını kontrol ediyor.

Pazartesi günü yapılan son saldırıda, kuzeydeki Djibo kentinde en az 10 Burkina Faso askeri öldürüldü.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası