ABD istihbarat aldı: “Cumartesi günü Sandton’daki kalabalıklar hedef alınacak”

ABD istihbarat aldı: “Cumartesi günü Sandton’daki kalabalıklar hedef alınacak”

ABD hükümeti, Çarşamba günü Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri Johannesburg’un finans merkezinde bu hafta sonu olası bir “terör” saldırısına yönelik uyarı yaptı. İstihbarata göre Afrika’nın en zengin Kilometrekaresi’ndeki kalabalıklar Cumartesi günü teröristler tarafından hedef alınacak.


ABD’nin Afrika’daki Büyükelçilikleri ardı ardına farklı ülkelerin büyük kentlerinde gerçekleşebilecek terör olaylarını gün ve yer vererek açıklamaya başladı.

ABD’ye göre bu kez hedefte Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en prestijli mahallesi var.

AFRİKA’NIN EN ZENGİN KİLOMETREKARESİ

Teröristlerin potansiyel hedefi, genellikle Afrika kıtasındaki “en zengin kilometrekare” lakabıyla adlandırılan Sandton olarak belirledi.

Bu bölge yüksek kaliteli mağazaların ve zengin ofis kulelerinin ve bankaların bir birleşiminden oluşuyor.

ABD: İSTİHBARAT ALDIK, KALABALIKLARI HEDEF ALACAKLAR

ABD’nin Güney Afrika Büyükelçiliği, web sitesinde, “ABD hükümeti, teröristlerin Johannesburg’un Sandton bölgesinde belirsiz bir yerde saldırı olacağını öğrendiklerini duyurdu.

SALDIRI CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞEBİLİR

Elçilik, “Teröristlerin büyük insan topluluklarını ve kalabalıkları hedef alan bir saldırı düzenlemeyi planladıklarına dair istihbarat aldık.” dedi ve ekledi: “Saldırı Cumartesi günü orada gerçekleşebilir.”

GÜNEY AFRİKA HÜKÜMETİ CİDDİYE ALMIŞ GİBİ GÖRÜNMÜYOR

Ancak Pretoria hükümeti, “ABD hükümetinin vatandaşlarıyla standart iletişiminin bir parçası” olarak nitelendirdikleri uyarıyı hafife alıyor gibi görünüyor.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Ülkemizdeki tüm insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak Güney Afrika güvenlik güçlerinin sorumluluğundadır” denildi.

ABD DÜN DE NİJERYA’YI UYARMIŞTI

ABD, dün de başka bir Afrika ülkesi olan Nijerya’nın başkenti Abuja için aynı uyarıyı yapmış ve vatandaşların bölgeyi terk etmelerini söylemişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası