ABD ve müttefiklerinden Çin’in burnunun dibinde tatbikat!

ABD ve müttefiklerinden Çin’in burnunun dibinde tatbikat!

ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya, diğer NATO gözlemcileriyle birlikte Japonya ile “ücra ada savunması” tatbikatı gerçekleştirecek. Can alıcı nokta ise tatbikatın yapılacağı noktanın, Tayvan’ın başkentine Tokyo’ya olduğundan daha yakın olması…


NATO’nun yeni mottosu “Özgür ve açık bir Hint-Pasifik”, sahada da kendini göstermeye başladı. AUKUS’un kurulmasının ardından Japonya’da kulübe dahil edilecek gibi görünüyor.

JAPONYA ÜZERİNDEN PASİFİK’TE ÇİN’E GÖZ DAĞI

ABD ve Japonya, önümüzdeki ay balistik füze saldırısı tatbikatı da dahil olmak üzere, “ücra ada savunmasını” simüle eden ortak bir askeri tatbikat düzenleyecek.

Keen Sword adlı iki ılda bir düzenlenen tatbikat, 10-19 Kasım 2022 tarihleri ​​arasında 36.000 personel, 30 gemi ve 370 uçakla gerçekleştirilecek.

Japon Savunma Bakanlığı, İngiltere ve Avustralya’nın da tatbikata birer savaş gemisi göndereceğini belirtti. Üstelik Kanada’nın da iki tane göndereceğini ekledi.

AUKUS’A JAPONYA MI EKLENİYOR?

Japonya devlet televizyonu NHK World Japan, tatbikatın NATO askeri personelinin gözlemci olarak katılımını ve ortak lojistik üslerin kurulmasını (her ikisi de ilk kez oluyor!) içereceğini bildirdi.

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada, “Japonya ve ABD’nin güçlü iradesini ve koordinasyonunu göstererek Japonya’yı savunmaya ve bölgenin barış ve güvenliğini sağlamaya katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi

Yakıt ve ekipmanı depolamak için kurulacak üsler, Okinawa’daki ABD Deniz Piyadeleri Kampı Kinser’de ve Kagoshima Eyaletindeki Amami Oshima Adası’nda kurulacak.

TAYVAN’IN BAŞKENTİNE TOKYO’YA OLDUĞUNDAN DAHA YAKIN

Üstelik bir başka tatbikat yeri olan Tokunoshima, Tayvan’ın başkenti Taipei’ye kıyasla, tatbikatı gerçekleştiren taraflardan biri olan Japonya’nın başkenti Tokyo’dan çok daha yakın.

.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir