Afrika yine çok karışık: ABD’nin yardım etme yeteneği Ruslarla çalışanlara karşı “kısıtlı!”

Afrika yine çok karışık: ABD’nin yardım etme yeteneği Ruslarla çalışanlara karşı “kısıtlı!”

Mali’de 2020’de iktidarı ele geçiren cunta, on yıl süren cihatçı ayaklanmaya karşı mücadelesinde geleneksel müttefiki Fransa’dan Rusya’ya dönmüştü. Bu yılın başında Mali’den tamamen çekilen Fransız ordusu sonrasında saflar iyice netleşirken ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland hem Mali hem de diğer Afrika ülkelerine dair açıklamalarda bulundu…

Üst düzey bir ABD’li yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mali’nin güvenlik durumunun, Rus özel güvenlik şirketi Wagner ile ortak olma iddiası da dahil olmak üzere iktidardaki cuntanın seçimleri nedeniyle “önemli ölçüde kötüleştiğini” söyledi.

2020’de iktidarı ele geçiren Mali’nin iktidardaki cuntası, on yıl süren cihatçı ayaklanmaya karşı mücadelesinde geleneksel müttefiki Fransa’dan ve Rusya’ya döndü, ancak Wagner ile bağlantılarını reddediyor.

“WAGNER SEÇİMİ SONRASI YARDIM ETME YETENEĞİMİZ(!) KISITLANDI”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland Washington’dan Sahel’e dört günlük bir ziyaretin ardından çevrimiçi bir basın brifinginde gazetecilere verdiği demeçte “ABD’nin Mali’ye güvenlik tarafında yardım etme yeteneği, Mali hükümetinin Wagner ile yatmak için yaptığı seçimle büyük ölçüde kısıtlandı.” dedi.

ABD, Fransa ve diğer Batılı ülkeler cuntayı Wagner’i işe almakla suçluyor, Malili yetkililer bunu reddediyor. Rusya ordusuyla eyaletler arası düzeyde işbirliği yaptıklarını söylüyorlar.

Nuland, “Terör olaylarının” son altı ayda yüzde 30 arttığını iddia ederek, “Mali cuntası Wagner’i davet etti ve terörizm önemli ölçüde kötüleşti.” dedi.

Cunta, ayaklanmaya karşı mücadelede ilerleme kaydedildiği ve son aylarda cihatçı grupların kaçtığını iddia ediyor.

“WAGNER’İN ÇALIŞTIĞI YERLER İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE DOLU”

Nuland, “(Wagner güçlerinin) çalıştığı bölgede insan hakları ihlallerine dair geniş raporlar olduğunu” söyledi ve operatörleri Mali ordusuna “arızalı” ekipman vermek ve BM Barış Gücü misyonunun “geniş alanlara” erişimini engellemeye teşvik etmekle suçladı.

MINUSMA misyonu, cuntanın faaliyetlerini sınırlandırdığından şikayet etti.

“Bu güçler Mali halkının güvenliğiyle ilgilenmedikleri gibi, bunun yerine kendilerini zenginleştirmek ve ülkeyi soymakla ilgilendiğinden ve terör durumunu daha da kötüleştirdiklerinden endişe ediyoruz.”

Varlıklarının ülkedeki Amerikan operasyonlarını kısıtladığını söyledi.

“Wagner güçlerinin olumsuz işleyişi, insan hakları ihlalleri, insanlara davranış biçimleri nedeniyle davet edilmiş olsak veya yapabilsek bile aynı alanda çalışmayacağız.” dedi. “Cuntanın yaptığı kötü güvenlik seçimleriyle sınırlıyız.”

Ayrıca, ABD’nin bir darbede iktidarı ele geçirmeleri nedeniyle Mali makamlarını nasıl destekleyebileceği konusunda sınırlı olduğunu söyledi.

Mali’de yaklaşık on yıldır faaliyet gösteren Fransız kuvvetleri bu yılın başlarında tamamen geri çekildi.

“TRAORE İLE GÖRÜŞÜLDÜ”

Nuland, komşu Burkina Faso’da geçen ay bir darbeyle iktidarı ele geçiren geçici Cumhurbaşkanı İbrahim Traore ile görüştüğünü ve bu ülkenin cihatçılarla mücadelede destek için Rus ajanlara dönmeyeceğinin güvencesini aldığını söyledi.

“Uluslarının güvenliğini savunacak kişinin Burkinabe olduğunu ve Wagner’i içeri davet etmek gibi bir niyetlerinin olmadığını söylemekte netti.” dedi.

“Bir darbenin gerçekleştiği bir durumda sahip olduğumuz kısıtlamalar dahilinde bile – ya da bu durumda, bir darbe içinde bir darbe – Burkina ordusunun Rusya ve Wagner’den dış destek almadan terörizmi geri püskürtmek için güçlü çabalarını desteklemeye nasıl devam edebileceğimizi yoğun bir şekilde konuştuk.” dedi.

Büyükelçi ayrıca Nijer ve Moritanya’yı ziyaret ederek, Moritanya’yı “çok, çok zorlu bir mahallede istikrar adası” olarak nitelendirdi.

Mali’nin komşu ülkelerinin “son derece endişeli” olduklarını ve “Wagner’in ve terörizmin her ikisinin de sınırın Mali tarafında kalmasını sağlamak” istediklerini söyledi.

Mali’nin geçici başbakanı ve hükümetiyle görüştüğünü söyleyen Nuland, cuntanın 2024’te seçim yapma sözüne bağlı kaldığını söyledi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası