Çin’in Covid-19 çilesi: Şartlar daha da zorlaşıyor!

Çin’in Covid-19 çilesi: Şartlar daha da zorlaşıyor!

Çin’in Covid-19’dan kurtulmak adına söz verdiği sıfır korona politikası gün geçtikçe daha da şiddetleniyor. Ve bu şiddetlenen durum vatandaşına yüksek enflasyon ve gıda kıtlığı olarak yansımaya başladı. Geçtiğimiz hafta Şi’nin üçüncü dönemi, sıfır korona politikası ve Tayvan söylemleri derken iyice şiddetlenen karamsar hava ABD piyasalarındaki Çin hisselerini dibe çakmıştı. Ve durum bir süre daha böyle sürecek gibi duruyor…


Orta Çin’deki Wuhan’dan kuzeybatıdaki Xining’e kadar olan Çin şehirleri, COVID-19 tedbirlerini ikiye katlıyor, binaları kapatıyor, bölgeleri kilitliyor ve genişleyen salgını durdurmak için milyonlarca insanı zor durumda bırakıyor.

Perşembe günü Çin, ülke çapında 1.000’den fazla yeni COVID vakasının üst üste üçüncü bir gününü bildirdi; bu, Şanghay’ı bu yılın başlarında tam bir tecrit haline getiren günde on binlerce vakaya kıyasla mütevazı bir sayı, ancak daha fazla kısıtlamayı tetiklemek için yeterli.

YÜKSEK ORANDA BULAŞICI OMİCRON VARYANTI ÖNLEMLERİ KATILAŞTIRDI

Çin’in koronavirüs vaka yükü küresel standartlara göre küçük kaldı, ancak bu yıl yüksek oranda bulaşıcı Omicron varyantına karşı alınan ultra katı ve yıkıcı sınırlama önlemleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ağır bir şekilde zarar verdi.

Ekonomik çıktıya göre Çin’in dördüncü büyük şehri ve Guangdong’un eyalet başkenti olan Guangzhou, Perşembe günü daha fazla cadde ve mahalleyi mühürledi ve dördüncü haftasına kadar devam eden COVID canlanmasında yeni alanların yüksek riskli olduğu düşünüldüğü için insanları evlerinde tuttu.

Nomura’ya göre, 24 Ekim itibariyle 28 şehir çeşitli derecelerde karantina önlemleri uyguluyordu ve Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık 25,6 trilyon yuanını (3,55 trilyon dolar) oluşturan bölgelerde yaklaşık 207,7 milyon insan etkilendi.

Bu, Çin’in 2021 GSYİH’sının yaklaşık dörtte birine denk geliyor.

WUHAN ÇİLESİ HALA BİTMEDİ!

2019’un sonlarında dünyanın ilk COVID-19 salgınının görüldüğü yer olan Wuhan, bu hafta günde yaklaşık 20 ila 25 yeni enfeksiyon bildirdi ve yerel yetkililerin bir bölgede 800.000’den fazla kişinin Pazar gününe kadar evde kalması talimatını vermesine neden oldu.

Wuhan ayrıca, yetkililerin yerel domuz tedarik zinciriyle bağlantılı olduğunu söylediği bir COVID vakasının bulunmasının ardından sosyal medyadaki görüntülere ve yayınlara göre şehrin bazı bölgelerinde domuz eti satışını askıya aldı.

GIDA KITLIĞI VE YÜKSEK ENFLASYON!

Qinghai eyaletinin başkenti Xining’de, sosyal medya paylaşımlarında gıda kıtlığı ve temel mallar için fiyat enflasyonu anlatıldı, çünkü 2,5 milyonluk şehirdeki sağlık yetkilileri Ekim ayı başlarında bir hafta süren Ulusal Gün tatilinin ardından bir COVID sıçramasını kontrol altına almak için yarıştı.

Xining hükümet yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bulaşma riskini azaltmak için bazı sebze ve meyve mağazaları kapatıldı ve karantinaya alındı” dedi.

Zhengzhou, Datong ve Xian dahil olmak üzere Çin’deki diğer büyük şehirler, yerel salgınları dizginlemek için bu hafta yeni kısıtlamalar getirdi.

Çin, defalarca COVID-19’a sıfır tolerans yanıtına bağlı kalacağına ve yetkililerin virüsü kontrol altına almak için gerekli önlemler olduğunu söylediği şeyleri uygulamaya söz verdi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir