Doğu Akdeniz’de tarihi anlaşma: İsrail ve Lübnan ihtilaflı gaz sahası üzerinde uzlaştı!

Doğu Akdeniz’de tarihi anlaşma: İsrail ve Lübnan ihtilaflı gaz sahası üzerinde uzlaştı!

Yıllardır çatışmalarla gündeme gelen İsrail ve Lübnan, Doğu Akdeniz’deki gaz sahaları üzerindeki ihtilafı imzaladıkları bir anlaşmayla çözdüler. ABD’nin arabuluculuğu sonucu gerçekleşen anlaşma her iki ülkeden de muhaliflerin ve siyasilerin hedefi oldu.


İsrail ve Lübnan, Doğu Akdeniz’deki gaz sahaları üzerinde tarafların haklarını bildiren tarihi bir anlaşma imzaladılar.

ANLAŞMAZLIK SEBEBİ DOĞU AKDENİZ’DEKİ BİR GAZ SAHASI
İsrail’in 1948’deki kuruluşundan bu yana teknik olarak savaş halinde olan komşular Doğu Akdeniz’deki bir gaz sahasının hakları konusunda anlaşmazlık içindeydi.

HİZBULLAH TEHDİT ETMİŞTİ!
Lübnan’ın güçlü siyasi grubu Hizbullah, anlaşmadan önce gaz çıkarması halinde İsrail’i saldırmakla tehdit etmişti.

Anlaşmayla birlikte her iki ülke de gaz sahasından ekonomik olarak faydalanmaya hazır duruma geldi.

Anlaşma, iki ülkenin kıyılarından denize doğru 860 km karelik bir alanı kapsıyor. Şimdiye kadar, iki ülke de sınırın nerede olduğu konusundaki anlaşmazlık nedeniyle bölgenin doğal kaynaklarından yararlanamamıştı.

Tartışmalı anlaşma, onaylanmış bir gaz sahası olan Karish’in bir kısmını ve potaniyel vadeden bir gaz sahası olan Qana’nın bir parçasını içeriyor.

ABD, ANLAŞMAYA ARACILIK ETTİ
ABD’nin aracılık ettiği anlaşmaya göre, İsrail Karish’in tüm haklarını güvence altına alırken, Lübnan’ın Qana üzerindeki hakları da tanındı. Lübnan, bir kısmı İsrail sularında bulunan Qana’nın potansiyel gelirinin önemli bir miktarının İsrail’e gitmesini kabul etti.

BAŞBAKAN ZAFER OLARAK SUNDU!
Önümüzdeki hafta genel seçimlere girecek olan İsrail Başbakanı Yair Lapid, anlaşmayı diplomatik bir başarı olarak sunarken “Düşman bir devletin uluslararası toplumun önünde yazılı bir anlaşmayla İsrail Devletini tanıması her gün olmaz” dedi.

LÜBNAN CUMHURBAŞKANI MİCHEL AOUN: “SİYASİ OLARAK ANLAMSIZ”
Ancak Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, anlaşmayı “siyasi anlamı olmayan teknik bir çalışma” olarak nitelendirdi.

NETENYAHU “YASADIŞI”
Lapid’in iktidara geri dönmeyi umut eden siyasi rakibi Benjamin Netanyahu, anlaşmayı yasadışı olarak nitelendirdi ve şartlarına bağlı kalmayacağını söyledi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası