F-16 satışında pürüz çıkaran Senatör Bob Menendez’e soruşturma!

F-16 satışında pürüz çıkaran Senatör Bob Menendez’e soruşturma!

ABD Senatosu’nda Dış İlişkiler Komitesi’ne başkanlık eden ve Türk kamuoyunda Türkiye karşıtı politikalarıyla tanınan Demokrat Partili Senatör Bob Menendez’e New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Ayrıntıların açıklanmadığı soruşturmanın “yolsuzlukla” ilgili olduğu ve Menendez’in 5 yıl önce aklandığı davaya benzediği sızan bilgiler arasında.


Türkiye’ye F-16 uçaklarının satışı konusunda zorluk çıkaran Senatör Bob Menendez’e Federal Mahkeme soruşturma açtı.

DANIŞMANI:”SORUŞTURMADAN HABERDARIZ”
Demokrat Partili Senatörün danışmanı Michael Soliman, basına yaptığı açıklamada “Senatör Menendez’in açılan soruşturmadan haberdar olduğunun ancak soruşturmanın kapsamını bilmediğini” ifade etti.

BEŞ YIL ÖNCE YOLSUZLUKLA SUÇLANMIŞTI!
ABD New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın Senatör Menendez’i federal yolsuzluk suçlamalarından aklandıktan beş yıl sonra tekrar soruşturması dikkat çekti.

Son soruşturmanın ayrıntıları az olsa da sızan bilgilere göre yeni soruşturmanın ana hatları 2017’deki dava ile benzer yönde. Ancak yeni soruşturma Senatör Menendez’in eski dava arkadaşı Floridalı göz doktoru Salomon Melgen’i içermiyor.

ARKADAŞINA “SİYASİ İYİLİK” YAPMIŞTI!
Beş yıl önce savcılık, Menendez’i arkadaşı Melgen için siyasi iyilik yapmakla suçlamıştı. Senatör, arkadaşı Doktor Melgen sağlık merkezleri tarafından soruşturulurken onun adına ricacı olmak ve Melgen’in hissedarı olduğu bir şirketin Dominik Cumhuriyeti’nin yararına yapacağı bir bağıştan vazgeçirilmesi gibi siyasi iyiliklerden dolayı suçlanmıştı. Senatör Menendez bu yaptıkları karşılığında arkadaşı Melgen’den siyasi bağışlar, özel jet uçuşları ve Melgen’in Dominik’teki villasında lüks tatiller yaptığı iddia edilmişti.

New Jersey’nin kıdemli senatörü Menendez, davada Melgen için yaptığı her şeyin dostluktan kaynaklandığını ve karşılıksız yapıldığını savunmuştu.

SAVCILARIN İTİRAZINA RAĞMEN “JÜRİ” AKLAMIŞTI!
2017’deki uzun yargılamadan sonra, çoğu üye Menendez’i beraat ettirmek isterken savcılar ilk başta Menendez’i yeniden yargılama planlarını açıklamıştı. Ancak hemen geri adım attılar.

Yeni soruşturma, Menendez’in 2024’te girmesi beklenen seçim kampanyasının üzerine gölge düşürüyor.

ARKASI SAĞLAM!
Ancak Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne başkanlık eden Menendez, New Jersey’de son derece etkili bir isim bu nedenle eğer kendisiyle araya mesafe koymak isteyenler varsa da pek çok partili için kamuoyu önünde Menendez’den uzaklaşmak kolay gözükmüyor. Menendez 2015’te suçlandığında, Demokratlar halka açık bir şekilde onun yanında yer almışlardı hatta bazıları duruşmanın bir kısmını izleyerek Menendez’e destek olmuşlardı.

Demokratların Menendez’in geçen seferki yargılanmasında görevden alınmasından korkmak için haklı nedenleri vardı. Çünkü beş yıl önce Cumhuriyetçi Chris Christie valiydi ve geçici bir yedek atamıştı ancak Mevcut Demokratik Vali Phil Murphy’nin görev süresi Ocak 2026’ya kadar devam ediyor.

OĞLU DA AYNI KOLTUK İÇİN YARIŞIYOR!
Ayrıca Menendez’in oğlu Robert J. Menendez de babasının 2006’da Senato’ya yükselmeden önce oturduğu Temsilciler Meclisi’ndeki koltuk için aday olmayı planlıyor.
Politik deneyimi az olan Demokrat aday, New Jersey’nin en “Demokrat” bölgelerinde yarışıyor ve ciddi bir zorlukla karşı karşıya değil.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası