İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz Türkiye’de!

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz Türkiye’de!

Haftaya yapılacak seçimlerde İsrail’İn yeni başbakanı olmak için yarışan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüştüğü Türkiye gezisinde ikili ilişkilerde “İstikrar ve açık diyalog” vurgusu yaptı.


İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

BENNY GANTZ İŞBİRLİĞİ İÇİN “TALİMATI VERDİ”
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, mevkidaşı Hulusi Akar ile on yıldan uzun bir süre sonra Ankara’da yaptığı ilk görüşmenin ardından personelinden Türkiye ile işbirliği sürecini başlatmalarını istedi.

Gantz, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Toplantılarımızda kararlaştırıldığı gibi, personelime çalışma ilişkilerini yeniden canlandırmak için gerekli prosedürleri başlatma talimatı verdim.” dedi.

BAŞBAKANLIĞA ADAY
İsrail’de önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde başbakanlığa aday olan Gantz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

MAVİ MARMARA SALDIRISI İKİLİ İLİŞKİLERİ KOPARMIŞTI
İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler, 2010 yılında İsrail’in Gazze’ye giden Mavi Marmara yardım gemisine düzenlediği ve on Türk vatandaşını öldürdüğü baskın sonrasında Ankara’nın İsrail Büyükelçisini sınır dışı ettiği 2011’den bu yana sert bir seyir izliyordu.

2016 yılında diplomatik ilişkiler yeniden tesis edildi ve iki ülke karşılıklı büyükelçi alışverişinde bulundu. Ancak iki yıl sonra, İsrail güçleri Gazze Şeridi’ndeki “Dönüş Yürüyüşü” protestolarına katılan bir dizi Filistinliyi öldürünce Türkiye diplomatlarını İsrail’den geri çağırmış ve İsrail elçilerini sınır dışı etmişti.

HERZOG’UN TÜRKİYE ZİYARETİ HAVAYI DEĞİŞTİRMİŞTİ
Bu yılın başlarında, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 2008’den bu yana bir İsrail liderinin Türkiye’ye yaptığı ilk ziyaretin gerçekleştirip Ankara’yı ziyaret etmişti.

“İSTİKRAR VE AÇIK DİYALOG” VURGUSU
Gantz, “İlerlemek için ilişkilerimizde istikrarlı ve olumlu bir yaklaşım benimsemeli ve açık diyalogu sürdürmeliyiz.” Dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “İsrail ile özellikle savunma, güvenlik ve enerji gibi alanlarda ilişkilerimizin ve işbirliğimizin geliştirilmesi, bölgesel barış ve istikrar açısından önemli gelişmelere yol açacaktır” dedi.

Akar, İsrail ile daha iyi ilişkilerin “özellikle Filistin konusunda anlaşamadığımız bazı konuların çözümünü kolaylaştıracağını” söyledi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası