Küresel Sabah Özeti | 27 Ekim 2022, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 27 Ekim 2022, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, İstanbul’un ünlü Kapalıçarşı’sının damında korumasıyla beraber takım elbisesiyle koşarken fotoğraf çektirdi. Bu sahne, James Bond filmlerinden bir karenin aynısı. Kendisini “Jeff Bond” sanan Büyükelçi’nin ne mesaj vermek istediği ise henüz meçhul.


ABD ve İngiltere’nin Nijerya’nın başkentindeki kritik binalara yönelik büyük bir terör saldırısı olma ihtimali olduğunu duyurmasından günler sonra endişe verici bir gelişme daha yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkedeki tüm ABD vatandaşlarının bölgeyi terk etmesini istedi. Nijeryalılar diken üstünde…


Hollanda medyası, Çin’in Hollanda’daki Çinli muhalifleri susturmakla görevli en az iki “gizli polis merkezi” işlettiğini bildirdi. İspanya merkezli bir STK olan Safeguard Defenders’a göre, Çin hükümeti görünüşte “ehliyet yenileme” gibi bürokratik hizmetler sunmak için bu tür 54 denizaşırı misyon kurdu. Hollanda Dışişleri Bakanlığı Çin’in Hollanda’daki bu merkezlerini “yasadışı” olarak nitelendirdi ve “gerekli önlemi” alacaklarına dair söz verdi.


Seferberlik potansiyelinin tamamını zaten kullanıyor olan Ukrayna ordusu, Rusya’nın son hamlelerinin ardından çaresizce 60 yaşın altındaki erkekleri de askere alacaklarını açıkladı. Kaçanlara ise 5 yıl hapis cezası uygulanacak.


ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya, diğer NATO gözlemcileriyle birlikte Japonya ile “ücra ada savunması” tatbikatı gerçekleştirecek. Can alıcı nokta ise tatbikatın yapılacağı noktanın, Tayvan’ın başkentine Tokyo’ya olduğundan daha yakın olması… Bunlar yetmezmiş gibi bir de Japonya ve Rusya, aynı anda Kuril adalarının kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.


ABD, Japonya ve Güney Kore; Kuzey Kore’nin yedinci kez nükleer bomba denemesi yapması halinde “benzersiz” bir yanıt vereceklerini garanti ederek uyardı. ABD ve müttefikleri, Kuzey Kore’nin 2017’den bu yana ilk kez yeniden nükleer silah testlerine başlamak üzere olabileceğine inanıyor.


Kasım ayında Mısır’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler zirvesi öncesinde Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, üue ülkeler iklim taahhütlerini yerine getirmiyorlar. BM’nin iklim kuruluşu, tüm vaatlerine rağmen 193 ülkeden sadece 24’ünün bu yıl hedeflerine ulaştığını tespit etti.


İngiltere’nin yeni hükümeti, 46 milyar dolar kadar tasarruf etmleri gereken mali planının duyurusunu 17 Kasım’a kadar erteledi. Bu arada Borç Yönetim Ofisi başkanı Sir Robert Stheeman, milletvekillerine, kısa süre önce devrilen hükümetin bir dizi içi boş vergi indirimi vaadinden dolayı, piyasalrda görülen kargaşanın sorumlusu olduğunu söyledi.


Rusya, bir misilleme görevini simüle eden ve video bağlantısı aracılığıyla Vladimir Putin tarafından da denetlenen bir tatbikat başlattı. Böylece Rusya, Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ilk büyük nükleer tatbikatını gerçekleştirmiş oldu. Halbuki sadece bir gün önce ABD Başkanı Joe Biden, bölgeye taktik nükleer silahların konuşlandırılmasının “inanılmaz derecede ciddi bir hata” olacağı konusunda uyarmıştı.


İran’ın güneyindeki Şiraz kentinde bir Şii türbesine düzenlenen silahlı saldırıda en az 15 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı. Devlet medyası saldırganları Sünni teröristler olarak nitelendirdi ve İranlı olduklarını reddetti. Bu arada güvenlik güçleri, Mahsa Amini’nin memleketindeki mezarını onurlandıran kalabalıklara ateş açtı. Genç kızın 40 gün önce polis nezaretindeki ölümü, İran’ın yöneticilerine karşı giderek yayılan ve hala devam eden protestoların başlamasına yol açmıştı.

Youtube kanalımıza abone olun: https://youtu.be/QEotn5rn7Ug

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası