NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Yakın gelecekte Türkiye’ye geleceğim”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Yakın gelecekte Türkiye’ye geleceğim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim ayı başlarında, verilen sözler tutulana kadar iki ülkenin üyeliklerini onaylamayacağı konusunda uyarısı sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “yakın gelecekte” Türkiye’ye geleceğini açıkladı…


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in askeri ittifaka katılma sürecini görüşmek üzere “yakın gelecekte” Türkiye’ye gideceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme ziyareti hassas bir ziyaret olacak, zira Türkiye, Macaristan ile birlikte NATO’nun Finlandiya ve İsveç’i yeni üye yapacak katılım protokolünü onaylayan 30 ülkesinden sonuncusu konumunda.

UKRAYNA İŞGALİ SONRASI İKİ ÜLKE TALEPTE BULUNMUŞTU!

Bu yılın başlarında iki İskandinav ülkesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun Avrupa’nın güvenliğine etkileri nedeniyle NATO’ya katılma talebinde bulunarak uzun süredir devam eden uyumsuzluk politikalarını terk etti.

Haziran ayında Türkiye, İsveç ve Finlandiya, iade ve bilgi paylaşımına ilişkin hükümler içeren bir anlaşmaya vardılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in, teröristlere ev sahipliği yapmaktan vazgeçmesi ve Ankara tarafından aranan teröristleri teslim etmesi yönündeki temel taleplerini ele aldı.

“STOCKHOLM VE HELSİNKİ, ANKARA HER DÜZEYDE YAKIN TEMASTA!”

Romanya Başbakanı’nı NATO karargahında karşıladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Stockholm ve Helsinki’nin Ankara ile “her düzeyde” sahip olduğu “yakın temas”ı övdü.

“Yakın gelecekte Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bizzat görüşmek için İstanbul’a gideceğim.” dedi.

Yeni İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın önümüzdeki günlerde yapacağı bir ziyareti takip edecek.

“TÜM MÜTTEFİKLERİN KATILIM PROTOKOLÜNÜ ONAYLAYACAĞINDAN EMİNİM!”

Stoltenberg ayrıca, Macaristan’ın parlamentosunun önümüzdeki ay içinde Finlandiya ve İsveç için katılım protokollerinin onaylanması konusunda oy kullanacağını “açıkça belirttiğini” söyledi.

NATO başkanı, Rusya’ya örtülü bir uyarıda, üyelik süreçlerini beklerken Finlandiya ve İsveç’e uzatılan güvenlik garantilerinin uygulanmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

“Finlandiya ve İsveç’e karşı herhangi bir baskı varsa, NATO müttefiklerinin boş durması ve tepki vermemesi düşünülemez. Bu yüzden Finlandiya ve İsveç’e karşı herhangi bir baskı olursa tepki vereceğiz.” dedi.

Stoltenberg ayrıca, Macaristan parlamentosunun Finlandiya ve İsveç’in katılım protokollerinin onaylanması için önümüzdeki aylarda oy kullanacağını “açıkça belirttiğini” söyledi.

“Bütün müttefiklerin katılım protokolünü onaylayacağından eminim” dedi.

“SÜREÇ DEVAM ETSE DE GÜVENLİKLERİNİ GARANTİ EDİYORUZ!”

NATO başkanı, Rusya’ya üstü kapalı bir uyarıda bulunarak, üyelik süreci devam edene kadar Finlandiya ve İsveç’e verilen güvenlik garantilerinin uygulanmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

“Finlandiya ve İsveç’e karşı herhangi bir baskı olsaydı, NATO müttefiklerinin öylece durup tepki vermemeleri düşünülemezdi. Finlandiya ve İsveç’e herhangi bir baskı olursa tepki veririz” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası