Putin’in elinde görülen “gizemli izler” ne anlama geliyor?

Putin’in elinde görülen “gizemli izler” ne anlama geliyor?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın tarihli bir videoda elinin arkasında “damar yolu açılma” izleri olduğu görüldü. Putin’in sağ elinin arkasındaki söz konusu izler ve kendisinin sağlığıyla ilgili tartışmaları tetikledi.


Putin’in sağ elinin tersi gözleri Rusya liderinin sağlığına çevirdi.

GİZEMLİ İZLER

Rusya Savunma Bakanlığı’nın geçen hafta yayınladığı bir propaganda videosunu izleyen araştırmacılar, Putin’in Ryazan bölgesindeki bir askeri üssü ziyaret ederken bir askerin kolunu tutan sağ elinde şüpheli bir yara izi fark etti.

Ukrayna merkezli Kyiv Post gazetecisi Jason Jay Smart, Rusya liderinin sağ elinin dışındaki gizemli lekenin açıkça görülebildiği videonun ekran görüntülerini paylaştı.

(Haberimizin kapağında OSINT TURK olarak bahse konu görüntüyü, sağ elinin dışını eski haliyle karşılaştırdık.)

Image

BAKANLIK VİDEOLARDA PUTİN’İN ELİNİ Mİ SANSÜRLEDİ?

Smart, Kremlin’in Putin’in gezisinden videonun iki versiyonunu yayınladığını yazdı: Videolardan birinde Putin’in elinin görünmesini engelleyen çok sayıda filigran kullanılmış, diğerinde ise, ilginç şekilde Putin’in sağ elinin tersi asla görünmüyor -bir an hariç.

Putin’in elinde görülen işaretin “intravenöz tedaviden” (IV) kaynaklandığı bağımsız olarak doğrulanamadı. Fakat uzmanlar bunun en olası yanıt olduğunu belirtiyor.

SEFERBERLİK REZALETİNİ DÜZELTME HAMLESİ

Ziyaret süresince 70 yaşındaki Putin, bahse konu eğitim sahasını teftiş ederken bir hedefe keskin nişancı tüfeği ile ateş ederek güç gösterisi yaptı.

Yeni askere alınanların savaş tatbikatlarını izledi, iyi donanımlı hale getirilmiş yaşam alanlarını gezdi ve herhangi bir endişeleri olup olmadığı sordu.

Video, Savunma Bakanlığı’na bağlı Zvezda TV kanalı tarafından, askere alınanların uygun teçhizat ve eğitim olmadan savaşa gönderildiği yönündeki haberlere karşı bir propaganda olarak yorumlandı.

RUS BASINI: EN İYİ ONKOLOGLAR EŞLİK EDİYOR

Ayrıca Rus bağımsız yayın kuruluşu Proekt, Putin’e resmi ziyaretlerine her gittiğinde, aralarında en iyi onkologların da bulunduğu sağlık görevlilerinden bir ekibin ona her zaman eşlik ettiğini iddia etti.

Putin’in sözde sağlık durumunun kötü olduğuna dair söylentiler aylardır ortalıkta dolaşıyor ve bazı doğrulanmamış raporlar kendisinin kanserle savaştığını söylüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası