ABD süratli bir biçimde nükleer silahları güncelliyor!

ABD süratli bir biçimde nükleer silahları güncelliyor!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan nükleer gerginliği Rus lider Putin tarafından dile getirilen nükleer söylemi sonrasında başlamıştı. ABD’de de bir karşı hamle olarak Avrupa üslerindeki nükleer ekipmanları yükseltmeyi hızlandırdı…


Politico, ABD diplomatik kaynaklarına atıfta bulunarak, ABD’nin Avrupa üslerine yükseltilmiş bir nükleer bomba yerleştirmeyi hızlandırdığını açıkladı.

Haber kaynağı, ABD ve NATO yetkililerinin katıldığı kapalı bir toplantıya atıfta bulunarak, başlangıçta önümüzdeki baharda konuşlandırılması planlanan B61-12 havadan atılan yerçekimi bombasının Aralık ayında sahaya sürülmesi planlandığını yazdı.

Çıkışa, Avrupa’ya yapılacak teslimata aşina olan iki kişi ifşaları doğruladı.

PUTİN’İN NÜKLEER SÖYLEMİ SONRASI SÜREÇLER HIZLANDI!

Gelişme, Rusya’nın nükleer silah kullanma tehdidinin artması nedeniyle Batı başkentlerinde artan gerilimlerin ortasında ortaya çıktı, ancak birçok gözlemci için sürpriz oldu. NATO ülkeleri, Moskova’nın nükleer kılıç sallamasına tepki vermekten dikkatle kaçınmıştı.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu’ndaki Nükleer Bilgi Projesi direktörü Hans Kristensen, Politico’ya “Acele etmek garip olurdu” dedi.

“Bu duruma nükleer silahlarla yanıt vermeyiz diyorlar. O [yoldan] gitmek istediklerini sanmıyorum.”

“BU DURUM RUSYA TARAFINDAN TEHDİT OLARAK GÖRÜLEBİLİR”

Silahsızlanma grubu Ploughshares Fonu’nun politika direktörü Tom Collina, hareketin Moskova’dan çok Avrupalıları hedef alabileceğini söyledi.

“Zaten orada [eski] B61’ler var. Ruslar bunu biliyor. İyi çalışıyorlar. Yenileri daha yeni olacak, ama aslında o kadar da büyük bir fark değil. Ancak bu, Rusya tarafından özellikle tehdit altında hissettiklerinde müttefiklere güvence vermenin bir yolu olabilir.”

DEĞİŞİM TÜRKİYE’NİN DE İÇİNDE OLDUĞU 6 HAVA ÜSSÜNDE GERÇEKLEŞECEK

B61-12 Yaşam Uzatma Programı, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Türkiye’deki altı Avrupa hava üssünde B61’in yaklaşık 100 önceki versiyonunun yerini alacak 10 milyar dolarlık, dokuz yıllık bir Enerji Bakanlığı programıdır.

İncirlik Üssü

Bombanın yükseltilmiş özellikleri, askeri komutanların onu “daha sınırlı veya taktiksel bir nükleer saldırıya” karşı caydırıcılık olarak kullanmalarına izin veriyor, uzmanların Rusya-Ukrayna çatışması nedeniyle hipotez kurduğu bir olasılık.

Politico’ya göre, bombanın “patlayıcı gücü, hedefe bağlı olarak yukarı veya aşağı çevrilebilir ve bu da onu düşük veya orta verimli bir silah haline getirir.”

Yeni versiyon, bir dizi ABD ve müttefik bombardıman uçağı ve B-2 ve B-21 bombardıman uçakları ve F-15, F-16, F-35 ve Tornado avcı uçakları gibi savaş uçakları tarafından taşınacak şekilde tasarlandı.

İlgili bir gelişmede, ABD Hava Kuvvetleri kısa süre önce GPS olmayan bir ortamda B61-12 gibi güdümlü nükleer silahlar için navigasyon sağlayan bir B-2A bombardıman uçağı radar destekli hedefleme sistemini uçuş testi yaptı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir