Batı Afrika ülkesi Togo’ya mülteci akını!

Batı Afrika ülkesi Togo’ya mülteci akını!

Sahra Altı Afrika ülkesi Togo komşusu Burkina Faso’da artan terör saldırılarından dolayı kendisine sığınan mültecilere ev sahipliği yapıyor. Sığınmacılarla hassasiyetle ilgilenen Togo hükümetinin ana amacı ise hükümet sözcüsünün ağzından “sığınmacıları bir an önce kendi ülkelerine geri göndermek” olarak açıklandı.


Terör saldırılarından ve çatışma ortamından kaçan mülteciler Togo’ya sığınmaya devam ediyor.

SEBEP: CİHATÇI SALDIRILAR
Togo hükümeti, komşusu Burkina Faso’daki cihatçı saldırıların ardından güvenlik ortamının kötüleşmesinden dolayı bu yıl kuzey Togo’da 4.000’den fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

BATI AFRİKA SAHİLLERİNDE TERÖR TEHLİKESİ ARTIYOR
Togo’yla birlikte Batı Afrika kıyılarındaki komşuları Benin, Gana ve Fildişi Sahili de kuzeydeki komşuları Nijer ve Burkina Faso ile olan sınırlarında faaliyet gösteren cihatçıların artan yayılma ve saldırı riskleriyle karşı karşıya.

“AMACIMIZ SIĞINMACILARIN GERİ DÖNMESİ”
İletişim bakanı ve hükümet sözcüsü Akodah Ayewouadan televizyonda yaptığı açıklamada, “Togo topraklarına komşu ülkelerden gelen sığınmacıların toplam sayısı 4 bin 175 kişi olarak tespit edildi” dedi.

Sözcü, hükümetin yerinden edilmiş öğrencilere okullarda psikolojik bakım ve eğitim de dahil olmak üzere destek sağladığını söyledi.

Ayewouadan açıklamasında asıl amaçlarının “önce bu insanları güvence altına almak, iyi koşullarda yaşamaya devam etmelerini sağlamak ve sonunda geri dönmelerine yardımcı olmak” olduğunu söyledi.

SIĞINMACILAR KOMŞU ÜLKELERDEN!
Yerlerinden edilenler arasında köylerinden kaçan Togolular ve cihatçı saldırılardan kaçmak için sınırı geçen Burkinabe sakinleri de var.

Haziran ayında Ulusal Sivil Koruma Ajansı (ANPC), Togo’nun en kuzeyindeki Tone vilayetinde, Burkina Faso’nun güneydoğusundaki Madjoari bölgesinden gelen 600’den fazla Burkinabe tespit etti.

Togo, Kasım 2021’den bu yana ülkenin en kuzeyindeki iki büyük saldırı da dahil olmak üzere en az beş terör saldırısının hedefi oldu.

Ülke, Temmuz ayı ortasında, “kimliği belirsiz silahlı kişiler” tarafından gerçekleştirilen kanlı bir saldırının hedefi olmuş ve net rakamlar vermeyen orduya göre saldırıda “birkaç kişi ölürken az sayıda kişi” de yaralanmıştı.

Bu ayın başlarında komşu Benin, ordusunun ülkenin kuzeybatısındaki bir “terörist” saldırıyı önlediğini ve kuzey sınırında faaliyet gösterdiğinden şüphelenilen sekiz silahlı kişiyi öldürdüğünü açıklamıştı.

DAEŞ VE EL KAİDE BAĞLANTILI GRUPLAR
Benin güvenlik güçleri, DAEŞ’in güneye doğru yayılması ve Sahel bölgesinden gelen El Kaide bağlantılı şiddete ilişkin endişelerin artması nedeniyle geçen yıldan bu yana bir onlarca terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası