Eski Pakistan başbakanı Imran Khan’ın “Uzun Yürüyüşü!”

Eski Pakistan başbakanı Imran Khan’ın “Uzun Yürüyüşü!”

Geçtiğimiz hafta Pakistan Yüksek Seçim Komisyonu tarafından kaynağı açıklanamayan pahalı hediyeler yüzünden siyasetten men edilen eski başbakan Imran Khan, hükümet üzerindeki baskıyı artırmak ve erken seçim talep etmek için Lahor’dan İslamabad’a kadar devam etmesi beklenen “uzun yürüyüş” adlı bir eylem başlattı.


Eski Pakistan başbakanı Imran Khan, erken seçim talebiyle başkent İslamabad’da “uzun yürüyüş” adını verdiği bir eylem başlattı.

NİSAN AYINDAKİ GÜVEN OYLAMASIYLA GÖREVDEN ALINMIŞTI!
Eski uluslararası kriket yıldızı, koalisyon ortaklarından bazılarının hükümetten ayrılmalarının ardından geçtiğimiz Nisan ayında yapılan bir güven oylamasıyla görevden alınmıştı. Buna rağmen eski başbakan halkın geniş kesimlerinin desteğini almaya devam ediyor.

380 KM’LİK UZUN YÜRÜYÜŞ 1 HAFTA SÜRECEK!
Imran Khan’ın binlerce destekçisi, ülkenin doğusundaki Lahor şehrinden başlayıp miting ve gösterilerle Başkente kadar devam edecek olan konvoya destek vermek için Lahor’da toplandı. Yaklaşık bir hafta sürmesi beklenen “uzun yürüyüş” eyleminin rotası 380 km uzunluğunda.

Khan, 2018’de hanedan siyasetinden bıkmış seçmenler tarafından yolsuzlukla mücadele etmesi için iktidara getirilmişti.

Ancak ekonomiyi iyi idare edememesi ve yükselişine yardımcı olan orduyla arasının açılması Khan’ın siyasi hayatını olumsuz etkiledi.

“MÜESSES NİZAM” VE ABD’YE KARŞI!
O zamandan beri, Khan, Pakistan’a ABD tarafından empoze edildiğini söylediği “müesses nizama” ve Başbakan Şehbaz Şerif hükümetine karşı kampanya yürütüyor.

Kampanyanın başlangıcında taraftarlarına seslenen Khan, “Bu millet hırsızları kabul etmek dışında her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdır. Yürüyüşümüzün amacı, kararların milletimizin kendisi tarafından alınmasıdır” dedi.

Ordu ve istihbarat servislerinin başkanlarına hitap eden konuşmasının bazı bölümleri Pakistan televizyon kanalları tarafından sansürlendi.

ARA SEÇİMLERDE ÖNDE!
Birçok yasal engeli atlatabilen Khan, popülaritesini gösteren kalabalık mitingler düzenledi ve bu ayın başlarında yapılan sekiz ara seçimden altısını kazandı.

Khan taraftarları yürüyüş amaçlarının demokrasiyi yeniden kurmak olduğunu bildiriyorken içlerinden bazıları Ordu’nun bu eylemlerden korktuğunu ve zaten korkmaları gerektiğini ifade etti. Bazı eylemciler ise Ordu’yu kastederek zamanlarının dolduğunu söyledi.

SEL FELAKETİ GÖLGEDE KALDI!
Ülkedeki siyasi atmosfer, ülkenin büyük kısmını sular altında bırakan sel felaketi ve felaketin ardında bıraktığı 30 milyar dolarlık onarım maliyetini gölgede bıraktı.

Ülke ekonomisi ise yüksek enflasyon, hızla değer kaybeden rupi ve azalan döviz rezervleri yüzünden korkunç bir durumda.

Imran Khan’ın siyasete karışmakla itham ettiği Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı ve Pakistan Ordu Sözcüsü, daha önce benzeri görülmemiş bir basın toplantısı düzenleyerek kurumlarını Khan’ın suçlamalarına karşı savundular.

75 yıllık tarihinin çok büyük bölümünde ordu tarafından yönetilen Pakistan’da güvenlik kurumlarına yönelik eleştiriler kırmızı bir çizgi olarak değerlendiriliyor.

GAZETECİ ARŞAD ŞERİF CİNAYETİ!
İsyan suçlamalarından dolayı Kenya’ya kaçan gazeteci Arshad Sharif’in Kenya’da polis tarafından öldürülmesinin ardından ülkedeki “müesses nizam” daha fazla eleştirilmeye başlandı.

Kenyalı yetkililer, Şerif’in ölümünün bir yanlış anlama sonucu olduğunu ifade ettiler ancak bu cinayetin kasıtlı bir eylem olduğu spekülasyonlarının önünü alamadı. Bunun üzerine Pakistan hükümeti resmi bir soruşturma emri verdi.

Pakistan’ın askeri düzenini sert bir şekilde eleştiren Şerif’in cenazesine, “Arşad, kanın devrim getirecek” sloganları atan on binlerce Han destekçisi katılmıştı.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası