Küresel Sabah Özeti | 28 Ekim 2022, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 28 Ekim 2022, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.ABD Senatosu’nda Dış İlişkiler Komitesi’ne başkanlık eden ve Türk kamuoyunda Türkiye karşıtı politikalarıyla tanınan Demokrat Partili Senatör Bob Menendez’e New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Ayrıntıların açıklanmadığı soruşturmanın “yolsuzlukla” ilgili olduğu ve Menendez’in 5 yıl önce aklandığı davaya benzediği sızan bilgiler arasında.


ABD hükümeti, Çarşamba günü Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri Johannesburg’un finans merkezinde bu hafta sonu olası bir “terör” saldırısına yönelik uyarı yaptı. İstihbarata göre Afrika’nın en zengin Kilometrekaresi’ndeki kalabalıklar Cumartesi günü teröristler tarafından hedef alınacak.


Rusya, kısa süre önce bazı fotoğraflar üzerinden Ukrayna’yı Rus topraklarında radyoaktif “kirli bomba” kullanmayı planlamakla suçlamıştı. Slovenya, bu fotoğrafların 2010 yılında Slovenya’da eskiden çekilmiş “duman dedektörleri” olduğunu açıkladı. Resmin, Slvenya merkezli “ARAO’nun bilgisi olmadan kötüye kullanıldığını” da sözlerine ekledi.


Putin, Moskova’da bir talk show olan Valdai Tartışma Kulübü’ne yaptığı bir konuşmada, “Batı’nın dünya meseleleri üzerindeki hakimiyetinin sona erdiğini” ilan etti.


Uzay Savaşları başlamak üzere olabilir. Rusya, Birleşmiş Milletler’de yapılan bir oturumda Ukrayna’ya destek veren Batılı uydu sistemi ve uzay teknolojilerinin Rusya için “meşru hedefler” olabileceğini ifade etti. Beyaz Saray, Amerikan uydularına yönelik herhangi bir saldırının misillemeyle karşılanacağı konusunda uyardı.


Kuzey İrlanda parlamentosu Stormont, hükümet kurmak için 11 saatlik bir oturum yaptı. Devredilen bölgenin güç paylaşımı anlaşması, Mayıs ayında İrlanda’nın birleşmesi hayalleri, sol parti lideri Sinn Féin’in seçimi kazanmasıyla suya düştü. İkinci olan DUP isimli parti de, İngiltere ile daha yakın bir ilişki istiyor.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın: https://youtu.be/pexjPdo9ZVI

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası