Putin: “İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki en tehlikeli on yılla karşı karşıyız!”

Putin: “İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki en tehlikeli on yılla karşı karşıyız!”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, perşembe günü yaptığı geniş kapsamlı bir konuşmada dünyanın İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana “muhtemelen en tehlikeli” on yılla karşı karşıya olduğunu söyleyerek birçok açıklamada bulundu…


Putin ayrıca Batı’yı, müttefiklerini Moskova’dan uzaklaşmaya zorlamak için Rusya’ya nükleer şantaj yapmakla suçladı.

Bu haftanın başlarında, NATO askeri ittifakı, Rusya’nın Ukrayna’nın “kirli bomba” – radyoaktif malzeme ile bağlanmış geleneksel patlayıcılar – kullanabileceği yönündeki asılsız iddialarını kınadı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin “bu iddiayı reddettiğini” ve “Rusya’nın bunu tırmanma bahanesi olarak kullanmaması gerektiğini” söyledi.

“BİZ SADECE BATILI ÜLKELERİN DİLE GETİRDİĞİ YORUMLARA İPUÇLARIYLA YANIT VERDİK!”

Başkan Putin, Ukrayna’da son zamanlarda yaşanan bir dizi askeri yenilginin ve ülkede yaklaşık 300.000 Rus’u savaş çabası için seferber etmesinin ardından yıllık Valdai forumunda konuştu.

Moskova’daki adresinden bir gün önce, bir düşmanın nükleer saldırısına misilleme olarak sözde bir nükleer saldırıyı içeren rutin nükleer tatbikatları denetlemişti. Dinleyicilerine, “Rusya’nın olası nükleer silah kullanımı hakkında hiçbir zaman proaktif bir şekilde hiçbir şey söylemedik. Batılı ülkelerin liderlerinin dile getirdiği yorumlara sadece ipuçlarıyla yanıt verdik.” dedi.

“LİZ TRUSS’UN SÖYLEMLERİNE SESSİZ Mİ KALSAYDIK?”

Başkan Putin, eski İngiltere Başbakanı Liz Truss’un, Ağustos ayındaki bir kampanya etkinliği sırasında, koşullar gerektiriyorsa nükleer düğmeye basmaya hazır olacağını söylediğini hatırlatarak, İngiltere’nin müttefiklerinin itiraz etmemesine şaşırdığını söyledi: “Ne yapmamız gerekiyordu? Sessiz mi kalalım? Duymamışız gibi mi davranalım?”

Bununla birlikte, kendisi defalarca, Rusya’nın, yaygın olarak açık bir nükleer tehdit olarak görülen konuda, kendisini korumak için “mümkün olan tüm araçları” kullanacağı konusunda uyardı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rus lideri nükleer silahların potansiyel kullanımı konusunda “çok tehlikeli” retoriğe girmekle suçladı.

“Neden taktik nükleer silah kullanma yeteneğinden bahsediyor?” diye soran Biden, ABD medyasıyla yaptığı röportajda, “Eğer niyeti yoksa, neden bundan söz edip duruyor?” dedi.

“TARİHİ BİR SINIRDAYIZ!”

“Tarihi bir sınırdayız. Önümüzde muhtemelen İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en tehlikeli, tahmin edilemez ve aynı zamanda önemli on yıl var.”

“Gözlerimizin önünde yeni bir gelecek dünya düzeni kuruluyor” dedi ve ABD liderliğindeki Batı’yı Rusya’yı yok etmeye çalışmakla suçladı.

“ÖZEL OPERASYONDA HAYATLARINI KAYBEDEN ASKERLER İÇİN ACI ÇEKİYORUM”

Rusya’nın nükleer silah kullanmakla tehdit etmekle haksız yere suçlandığını iddia etti. Ve yine de, Şubat ayından bu yana, Başkan Putin, bu çatışmada Rusya’nın cephaneliğinde bulunan her silahı kullanmaya hazır olacağına dair birkaç belirsiz ipucu verdi.

Başkan Putin ‘özel askeri operasyonda’ acı çektiğini kabul ettiği ‘kayıplar’ hakkında da konuştu.

“Her zaman kaybedilen insan hayatlarını düşünüyorum” dedi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası