Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu: “300 Bin asker toplandı”

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu: “300 Bin asker toplandı”

Ukrayna’daki savaşta insan kaynağı açısından sıkışan Rusya kısmi seferberlik ilan etmişti. Seferberlik kararının ardından açıklamalarda bulunan Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, 300 bin asker topladıklarını bildirdi.


Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu seferberlik emriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

300 BİN YEDEK ASKER SEFERBER EDİLDİ!
Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Rusya’nın bir aydan biraz fazla bir süre içinde Ukrayna’daki saldırıya katılmak için 300.000 yedek askeri seferber ettiğini söyledi.

Başkan Vladimir Putin geçen ay Rusya’nın son zamanlarda karada yenilgiye uğradığı Ukrayna’daki birliklerini desteklemek için kısmi seferberlik ilan etmişti.

Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Putin ile televizyonda yaptığı bir toplantıda da “300.000 kişiyi askere alma görevi tamamlandı.” Dedi.

“BAŞKA BİR SEFERBERLİK PLANI YOK”
“Ek bir seferberlik görevi planlanmadığını” sözlerine ekleyen Şoygu buna rağmen Rusya’nın hala sözleşmeli gönüllüler ve askerler aldığını söyledi.

Şoygu, seferber edilen 82 bin askerin Ukrayna’da olduğunu ve bunların 41 bininin askeri birliklere konuşlandırıldığını söyledi.

Şoygu, kalan 218.000 kişinin ise Rusya’da eğitim gördüğünü söyledi.

PUTİN’DEN TEŞEKKÜR!
Putin, Şoygu’nun seferber edilen birliklere “vatanseverlikleri” sebebiyle teşekkür etmesini isteyen Putin, “Görevlerine bağlılıkları, vatanseverlikleri ve ülkelerini dolayısıyla evlerini savunacakları için onlara teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Yaşlıların, hastaların ve öğrencilerin seferber edildiğine dair haberler Rus yetkili mercilerinde öfkeye yol açarken Devlet Başkanı Putin, seferberlik emrinin ilk aşamalarındaki “kaçınılmaz” sorunları kabul etti.

Şoygu, ona tüm sorunların “düzeltilmiş” olduğuna dair güvence verdi.

Eylül ayı sonlarında yapılan seferberlik duyurusu Rusya’dan çok sayıda erkeğin yurtdışına çıkmasına ve küçük protestolara sebep olmuştu.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası