Tayvan: “Çin Tayvan’a karşı kılıç sallamasını durdurmalı!”

Tayvan: “Çin Tayvan’a karşı kılıç sallamasını durdurmalı!”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei ziyareti Çin için bardağı taşıran son damla oldu gibi gözüküyor çünkü sonrasında Çin ada etrafındaki tatbikatlarını süratli bir biçimde arttırdı. Şi Cinping’in Komünist Parti Kongresi’ndeki konuşma sonrasında ise tabir yerindeyse ortalık buz kesti. Çin-Tayvan hattında gerginlik had safhada..


Tayvan’ın Çin politikası yapan Anakara İşleri Konseyi Başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, “Çin Tayvan’a karşı kılıç sallamasını durdurmalı, barış ve istikrarı korumalıdır.” dedi. Çünkü Pekin, kendi adası olarak iddia ettiği adadaki siyasi ve askeri baskıyı geçtiğimiz günlerde oldukça artırdı.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei’ye yaptığı ziyaretin ardından adanın etrafındaki tatbikatları abluka altına almak için yürüttüğü Ağustos ayından bu yana demokratik olarak yönetilen Tayvan yakınlarındaki askeri faaliyetlerini hızlandırdı.

“PEKİN İKİ TARAF ARASINDAKİ UÇURUMU DERİNLEŞTİRİYOR!”

Anakara İşleri Konseyi Bakanı Chiu Tai-san, Taipei’deki bir forumda yaptığı açıklamada, “Pekin, iki taraf arasındaki uçurumu yalnızca derinleştirdiği ve bölgedeki gerilimleri artırdığı için kılıç sallamayı durdurmalı.” dedi.

Chiu, “Çin anakarasını silah bırakmaya, barış ve istikrarı korumaya çağırıyoruz. Barışın anahtarı, sorunları güç kullanarak çözme zihniyetini tersine çevirmektir.”

Chiu, Çin’in COVID-19 pandemisini kontrol etmek için seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak gevşetebileceğini, böylece iki tarafın “sağlıklı ve düzenli alışverişlere devam edebilmesini ve olumlu etkileşim için alan yaratabileceğini” umduğunu söyledi.

ÇİN MÜZAKERE TEKLİFLERİNİ DEFALARCA KEZ REDDETMİŞTİ!

Çin, Pekin’in ayrılıkçı olarak gördüğü Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in karşılıklı saygı ile eşitlik temelinde müzakere tekliflerini defalarca geri çevirdi.

Çin, Tayvan’ı kendi bölgesi olarak görüyor. Bu ayın başlarında Başkan Şi Cinping, Pekin’deki Komünist Parti Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Tayvan sorununu çözmenin Çin halkına bağlı olduğunu ve Çin’in Tayvan üzerinde güç kullanımından asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Taipei, geleceğine yalnızca adanın 23 milyon insanının karar verebileceğini ve Tayvan’ın hiçbir zaman Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yönetilmediği için egemenlik iddialarının geçersiz olduğunu söyledi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası