Tayvan, hasta pandası için Çin’den yardım istedi!

Tayvan, hasta pandası için Çin’den yardım istedi!

Yıllardır Çin’in Tayvan’ı işgal tehditleri sebebiyle ilişkileri bozuk olan ve Çin Komünist Partisi’nin son kongresinde Şi Jinping’in Tayvan’la birleşmeyi tekrar gündeme getirmesiyle aralarındaki gerginliğin iyice tırmandığı iki Asya ülkesi Tayvan’ın hasta panda için Çin’den uzman veterinerlerin yardımını istemesi sonucu tekrar gündeme geldi. Yıllar önce Çin tarafından hediye edilen pandalar iki ülke arasında “Panda Diplomasisi” kavramının doğmasına sebep olmuştu.


Tayvan, hasta panda için Çin’den yardım istedi!

ÇİN’DEN UZMAN VETERİNERLER İSTENDİ!
Tayvan, Çinli uzman veterinerlerden ağır bir hastalık geçiren pandanın tedavisi için yardımcı olmalarını istedi.

ÇİN’İN HEDİYESİYDİ!
Tuan Tuan adlı dev panda, 2008 yılında Pekin tarafından üreme partneri Yuan Yuan ile birlikte Tayvan’a hediye edilmişti.

Ancak 18 yaşındaki panda yaşlandıkça daha fazla rahatsızlanmaya başladı. Hayvanat bahçesi görevlileri ise onun beyin tümörü olduğundan şüpheleniyor.

Tayvan ise Tuan Tuan yaşamının son dönemine girerken bakımına yardımcı olmaları için Çin’den uzman veterinerleri çağırdı.

İSİMLERİ “BİRLEŞME” ANLAMINA GELİYOR
Komşular arasındaki daha sıcak ilişkiler olduğu dönemlerde Çin tarafından Tayvan’a bağışlanan iki pandanın isimleri ise “birleşme” veya “birlik” anlamlarına geliyor.Bu isim muhtemelen Pekin’in Tayvan’ı bir gün yeniden kendi topraklarına katma arzusuna yönelik bir gönderme anlamı taşıyordu.

Ancak Pekin’in ayrılıkçı bir eyalet olarak gördüğü Tayvan ile Çin arasındaki ilişkiler o zamandan beri çok bozuldu.

VİZE BAŞVURULARI İŞLEME ALINDI!
Çinli veterinerlerin Tayvan’a ne zaman geleceği belli olmamasına rağmen Tayvanlı yetkililer vize başvurularını işleme aldıklarını söyledi.

Tayvan’a ilk gelişlerinden bu yana Tuan Tuan ve Yuan Yuan isimli pandalar Tayvan’da dikkatleri üzerilerine çekmişlerdi.

Taipei Hayvanat Bahçesi’ne ilk geldiği zaman ziyaretçileri için neşe kaynağı olan yaşlı pandanın sevenleri şimdi onu böyle görmenin kendilerini çok üzdüğünü söylüyorlar.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası