ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken: “Dehşet verici!”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken: “Dehşet verici!”

Ukrayna başkent Kiev’e yönelik en az üç kişinin ölümüne neden olan İHA saldırıları sebebiyle İran’a karşı daha fazla yaptırım uygulamasını istemişti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın İran İHA’larıyla Ukrayna’da gerçekleştirilen saldırıları “dehşet verici” olarak nitelendirdi..


Washington ve müttefiklerinin bu tür sevkiyatları engellemeye çalışacağını da sözlerine ekledi.

Blinken, Ottawa ziyareti sırasında “Rusya, insansız hava araçlarını Ukraynalı sivilleri öldürmek, elektrik, su ve ısınma altyapısını yok etmek için kullandı. Korkunç.” dedi.

KANADA VE ABD YAPTIRIMLAR ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

“Kanada ve ABD, İran’ın bu silahları tedarik etmesine karşı koymak, caydırmak ve karşı koymak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edecek.” dedi.

Kiev ve Batılı müttefikleri, Moskova’yı son haftalarda Ukrayna’ya yönelik saldırılarda İran yapımı insansız hava araçları kullanmakla defalarca suçladı.

Ukrayna, yaklaşık 400 İran insansız hava aracının Ukrayna’nın sivil nüfusuna karşı kullanıldığını ve Moskova’nın yaklaşık 2.000 sipariş verdiğini söyledi.

Tahran, Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdollahian’ın bu hafta yaptığı açıklamada, “Rusya’ya Ukrayna’ya karşı savaşta kullanması için herhangi bir silah veya insansız hava aracı tedarik etmedik.” diyerek iddiayı reddetti.

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşta İran insansız hava araçlarını kullandığı anlaşılırsa, bu konuda kesinlikle kayıtsız kalmayacağız.” dedi.

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği ile birlikte, İran’a insansız hava araçları konusunda yaptırımlar uyguladı.

Geçen ay Kiev, Moskova’ya silah teslimatı yaptığı iddiasıyla Tahran ile diplomatik ilişkilerini önemli ölçüde azaltmaya karar verdi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası