ABD Silahlı Kuvvetleri’nde teknolojik çalışmalar: orduya uzaydan destek!

ABD Silahlı Kuvvetleri’nde teknolojik çalışmalar: orduya uzaydan destek!

ABD Silahlı Kuvvetleri bünyesinde alt birim olan ABD Uzay Kuvvetleri, yörüngede füze sensörünü deniyor.


ABD Uzay Kuvvetleri’nin Geniş Görüş Alanı Jeosenkron Dünya Yörüngesi (WFOV GEO) test ortamı, uzaydaki sensörünün “ilk ışık” verilerini başarıyla aldığını açıkladı.

JEOSENKRON YÖRÜNGE

Jeosenkron dünya yörüngesi  ekvator düzlemi üzerinde dairesel ve üzerindeki uydu hızının, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki açısal hızına eşit olduğu özel ve tek bir yörüngedir. Bu yörünge Yere eş zamanlı (Jeosenkron) uydu yörüngesi olarak adlandırılır ve yeryüzüne olan mesafesi 35.784 km’dir.

Özet olarak bu uydunun üç temel özelliği bulunuyor;

  • Uydunun Dünya ile aynı yönde dönmesi,
  • Ekvator enleminde bulunması,
  • Uydunun 23,94 saatte tam bir dönüş yapması.

YERDEKİ OPERASYONLARI DESTEKLEMEDE KULLANILACAK!

Uzayda bulunan ABD’ye ait WFOV GEO adıyla bilinen bu büyük sensör, hipersonik füze izleme ve füze uyarı operasyonlarını desteklemek için jeosenkronize yörüngeden Tepegöz Kalıcı Kızılötesi bilgileri sağlar.

Uzay kuvvetinin açıklamalarına göre, WFOV GEO sensörü savaş alanı farkındalığını artırmaya, teknik zekâyı geliştirmeye ve yeni yeteneklerin geliştirilmesini kolaylaştırmaya yardımcı olacak.

ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNDEN DESTEK!

Gösteri, ABD Uzay Sistemleri Komutanlığı’ndan uzmanlar tarafından yönetildi. Ayrıca ABD Silahlı Kuvvetleri ile müşterek araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten TAP Lab isimli araştırma şirketi de farklı noktalardan desteklerde bulundu.

TAP Lab yetkilileri yaptıkları açıklamada; “ABD Silahlı Kuvvetleri Uzay Kuvvetleri’nin bu sistemi operasyonel anlamda kullanabilmesi amacıyla elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız. Böylesine bir teknolojik çalışmada bulunmak büyük bir ayrıcalık.” dedi.

FÜZE TAKİP SİSTEMİNE KATKIDA BULUNUYOR!

WFOV GEO test yatağı, Temmuz ayında USSF-12 görev roketinde fırlatıldı ve sonrasında aktif hale gelerek çalışmaya başladı.

ABD Silahlı Kuvvetleri Uzay Sistemleri Komutanlığı Kıdemli Ekipman Lideri Albay Heather Bogstie sistemle ilgili olarak, “Füze uyarı mimarisine katkıda bulunarak sensörler ailesine dahil olan WFOV doğru şekilde çalışmaya ve orduya katkı sağlamaya devam ederken, bu dönüm noktası için çok heyecanlıyız.” dedi.

Ayrıca açıklamalarının devamında Heather: “WFOV ve TAP Lab’deki çalışma arkadaşlarımız, füze uyarı sistemlerimizin ve füze takip sistemlerimizin eksenine de önemli katkıda bulunuyor.” dedi.

RUSYA AÇIKLAMASININ ARDINDAN!

Yetkililerin sistemle ilgili yaptıkları bilgilendirmede ise, bu ağın operasyonlarda doğrulanmış verileri askeri personele standart sensörlerden daha hızlı iletmesini sağlayacağını ve daha çok başarılı olacaklarını açıkladılar.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, ABD’nin Ukrayna’ya uzun menzilli (300km)füze ya da roket tedarik etmesi halinde savaşa taraf olacağını söyleyerek tepkisini ortaya koymuş, ardından da Rusya Batı’nın uydularını vurma ihtimalinden söz etmişti.

Bu açıklamaların ardından ABD tarafından bu çalışmaların bilgisinin verilmesi akıllarda soru işareti oluşturdu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir