Almanya Cumhurbaşkanı: “Daha zor yıllar geliyor!”

Almanya Cumhurbaşkanı: “Daha zor yıllar geliyor!”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier cuma günü yaptığı açıklamalarda Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi. Bu savaşın yüzyıllık bir kırılma yarattığını söyleyen Steinmeier eski ortak Avrupa hayalleri için artık çok geç olduğunu söyledi…


Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Almanya’nın Moskova ile ilişkilerinde “yüzyıllık bir kırılmaya” neden olduğunu ve savaşın eski Sovyet Cumhurbaşkanı Mihail Gorbaçov’un “ortak bir Avrupa evi” hayalini paramparça ettiğini söyledi.

Almanya’da Sosyal Demokratların uzun süredir Moskova’yla daha yakın ekonomik ilişkiler kurmayı savunan kanadından gelen Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin çağda bir değişiklik getirdiğini söyledi.

“ESKİ HAYALLERE YER YOK”

Steinmeier, hazırladığı ulusal konuşma metninde, “Bugünün Rusya’sına baktığımızda eski hayallere yer yok” dedi. “Ülkelerimiz bugün birbirine karşı duruyor.”

“Ayrıca, bizi Almanya’da başka bir zamana, üstesinden geldiğimizi düşündüğümüz bir güvensizliğe sürükledi: savaşın Avrupa’da bir orman yangınına dönüşmesine ilişkin endişelerle savaş, şiddet ve kaçışla işaretlenmiş bir zaman” dedi.

Steinmeier, özellikle hava savunma alanında Ukrayna’ya daha fazla destek sözü verdiği Salı günü Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu. Ziyaret, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana yaptığı ilk ziyaretti.

ZİYARET DAHA ÖNCESİ İÇİN PLANLANMIŞTI FAKAT UKRAYNA REDDETMİŞTİ!

Steinmeier başlangıçta Ukrayna’yı Nisan ayında ziyaret etmeyi planlamıştı, ancak Kiev, daha sonra Rusya ile Batı’nın yakınlaşmasına geçmişte verdiği destekten duyduğu huzursuzluk nedeniyle onu karşılamayı reddetti. Kiev ve Berlin daha sonra aralarındaki anlaşmazlığı düzelttiler.

Devlet Başkanı olarak rolü büyük ölçüde törensel olan Steinmeier, konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’daki kargaşadan şahsen sorumlu olduğunu söyledi ve onun “emperyal saplantısını” kınadı. Putin de Batı’yı savaşı kışkırtmakla suçladı.

“Daha zor yıllar, zor yıllar geliyor” dedi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası