BM’den suçlama: Protestocuların cenazeleri rehin kalıyor!

BM’den suçlama: Protestocuların cenazeleri rehin kalıyor!

BM, İran’ın protestocuların cenazelerini ailelerden alıkoyduğu açıklamasında bulundu.


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi Cuma günü, İran’da gerçekleşen eylemler sırasında emniyet personeli tarafından gözaltına alınan protestoculara karşı gerçekleştirilen muameleden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Ayrıca buna ek olarak İranlı yetkililer tarafından, müdahaleler sırasında hayatını kaybeden göstericilerden bazılarının cenazelerini serbest bırakılmadığını, yakınlarına teslim edilmesinin reddedildiğini söyledi.

1979’DAN BU YANA EN BÜYÜK PROTESTO!

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin geçen ay hayatını kaybetmesi, 1979 devriminden bu yana İran’ın din adamlarına yönelik, kitlelere ulaşan en büyük ve geniş protestoların fitilini ateşledi. 

İnsan hakları grupları, bu protesto ve gösteri yürüyüşleri sırasında en az 250 protestocunun öldürüldüğünü ve binlerce kişinin de tutuklandığını söyledi.

“AİLELERE TACİZ”

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, birden fazla kaynağa ve İran yönetiminin gösterilerle ilgili tavrına atıfta bulunarak, “Birçok kötü muamele gördük, birçok kötü duruma şahit olduk ama aynı zamanda üzücü bir şekilde protestocuların ailelerinin taciz edildiğini de görmüş olduk.” dedi.

Ayrıca konuşmasının devamında ise “güvenlik görevlilerinin, emniyet mensuplarının ve hükümet yetkililerinin, yaralı protestocuların tedavilerinin bitmemiş olmasına rağmen, hastanelerden gözaltı merkezlerine taşıdığı ve hayatını kaybedenlerin cenazelerini ailelerine vermeyi reddettiği bilgisi özellikle endişe verici.” dedi.

“CENAZE TESLİMİ İÇİN ŞART KOŞULUYOR”

Ravina Shamdasani, bazı durumlarda emniyet yetkililerinin, hayatını kaybeden eylemcilerin cenazelerinin serbest bırakılması ve ailelerine teslim edilmesi için bazı şartlar koyduğunu, hayatını kaybedenlerin ailelerinden cenaze için tören düzenlememelerini ya da hayatını kaybeden yakınları ve mevcut protestolar ile ilgili medyaya konuşmamalarını, herhangi bir açıklamada bulunmamalarını istediğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca gözaltındaki protestoculardan yaralananların, bazı zamanlar görmezden gelinip tıbbi tedavi görmediklerini, tedavinin insani bir hak yapılan engellemenin de insanlık suçu olduğunu söyledi.

ABD BM’YE TAŞIYACAK!

ABD önümüzdeki Çarşamba Arnavutluk ile arasında yapılacak olan resmi olmayan toplantı öncesinde, İran’daki protestolarda yaşananları BM İnsan Hakları Komisyonu’na taşıyacağını bildirdi.

İran ise ABD kanadından yapılan bu açıklamalarla ilgili olarak “İkiyüzlülüğü, çifte standartları ve insan haklarını seçici bir şekilde uygulaması sebebiyle, ABD’nin İranlı kadınlara yönelik destek iddialarını aldatıcı ve iyi niyetten yoksun buluyoruz” açıklamasında bulunarak ABD’yi ülkede istikrarsızlık yaratmakla suçlamıştı.

Ayrıca eçtiğimiz ay protestocuların öldürülmesi ile ilgili İran yönetimi “Başka ülkelerin polisi de vatandaşlarını öldürüyor.” açıklamasını yaptı.

İran yönetimi, BM tarafından yapılan çeşitli suçlamalar ile ilgili şuana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası