Küresel Sabah Özeti | 29 Ekim 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 29 Ekim 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Dünya’nın en renkli, en güzel, en şanlı ülkesi; Güneş’in etrafındaki 99. turunu, acısıyla tatlısıyla sağ salim tamamladı ve biraz önce 100’üncüye girdi! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük emekler ve hedeflerle başlattığı “Bağımsız Türkiye” yolculuğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı adımlarıyla bugün tüm hızıyla devam ediyor. Türk Bayrağı’nı gördüğünde boğazı düğümlenen, aynı şeye üzülüp, aynı şeye sevinen milletimizin Cumhuriyet bayramı kutlu olsun.


Aralarında neredeyse savaş çıkacak kadar gerilim ola iki Asya ülkesi Tayvan ve Çin’in arasında “yakınlaşma” yaşanıyor olabilir. Dün Tayvan’ın hasta bir panda için Çin’den yardım isteyerek uzman veterinerlerin gönderilmesini istemesi gözleri bölgeye çevirdi. Yıllar önce Çin tarafından hediye edilen söz konusu pandalar, iki ülke arasında “Panda Diplomasisi” kavramının doğmasına sebep olmuştu.


Elon Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını sonunda 44 milyar dolarla kapattı ve sosyal medya platformunun CEO’su Parag Agrawal’ı anında işen attı. Twitter, Musk’ın şirketi özel hale getirmesi üzerine Cuma günü New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki hisselerinin geri çekilmesi için başvuruda bulundu. Dünyanın en zengin adamının, zaten Tesla ve SpaceX’te olduğu gibi CEO rolünü oynamayı ve bazı kullanıcılar için daha önce koyulan “ömür boyu” yasakları kaldırmayı planladığı bildiriliyor. Öte yandan Musk, reklamcıları Twitter’ın herkes için ücretsiz bir duruma düşmeyeceğine ikna etmeli. Zira geçen yıl Twitter’ın gelirlerinin yaklaşık onda dokuzunu reklamlar oluşturmuştu.


Amerika Meclisi’ndeki en üst düzey Demokrat olan Nancy Pelosi’nin kocası, San Francisco’daki evinde çekiçli bir şahıs tarafından saldırıya uğradı. Pelosi’nin eşine “Nancy nerede?” diye soran zanlı, cinayete teşebbüsle suçlandı. Saldırı, ara seçimlerden günler önce ve milletvekillerine yönelik tehditlerdeki korkunç artışın tam da ortasında gerçekleşti. Nancy Pelosi’nin 82 yaşındaki kocası Paul, şu anda bir hastanede ve aldığı yaraların ardından tedavi görüyor.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın son iki günde 30’dan fazla insansız hava aracı saldırısı düzenlediğini söyledi. Zelensky, ülkesinin 4.500 füze saldırısına ve 8.000’den fazla hava saldırısına maruz kaldığını söyledi. Rus yetkililer ise sivillerin Kherson’dan tahliyesini tamamladıklarını söyledi.


Almanya ekonomisi, yüksek enerji fiyatları ve artan faiz oranlarının Avrupa genelinde büyümeyi yavaşlatması nedeniyle yılın üçüncü çeyreğinde beklenmedik bir şekilde %0,3 büyüdü. Fransa ve İspanya aynı dönemde %0,2 büyüme hızına düştü. Daha önce ABD ekonomisi, büyük ölçüde ithalattaki düşüş ve ihracattaki artış nedeniyle geçen yıldan bu yana en güçlü yıllık büyüme oranı olan üçüncü çeyrekte %2,6 büyümüştü.


ABD merkezi Intel şirketi, beklenenden daha kötü bir kazanç açıklamadı. Açıklamanın ardından 2025 yılına kadar yıllık maliyetlerinden 10 milyar dolar kadar kesmeye çalışacağını söyledi. Amerikalı ünlü çip üreticisi, yıllık %20 düşüşle üçüncü çeyrekteki gelirini 15.3 milyar dolar bildirdi. Yapılacak tasarrufların çoğunun işten çıkarmalardan gelmesi bekleniyor. Şirket ise, çiplerini taşıyan bilgisayarlara yönelik zayıflayan talebi suçladı.

YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası