Rusya-Ukrayna savaşında son durum!

Rusya-Ukrayna savaşında son durum!

Rusya-Ukrayna savaşına dair her saniye bir gelişme gerçekleşirken sizler için yaşanan son gelişmeleri bir araya getirdik.


Rusya, bir ayda 300.000 kişiyi askere aldığını ve Ukrayna’da savaşmak için yedek asker çağrısını sonlandırdığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus askerlerinin çok hazırlıksız ve donanımsız olduğunu, Moskova’nın yakında savaşa göndermek için daha fazla adama ihtiyacı olacağını söyledi.

Her iki taraf da, savaşın en önemli muharebelerinden birinin yaklaşmakta olduğu, Rusya’nın elindeki güney Ukrayna şehri Kherson’un kuzeyindeki siper hatlarından roket, havan ve topçu ateşi alışverişinde bulundu.

Foreign Policy, Afgan kaynaklarına atıfta bulunarak Rusya’nın, Eşref Gani hükümetinin çöküşünden sonra terk edilen eski Afgan Özel Kuvvetleri personelini Ukrayna’da savaşmak üzere işe aldığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Genelkurmay Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko, Rusya’nın Kırım’da görev yaptığı Kırım valisi Kherson’u ziyaret ettiğini söyledi.

Rusya savunma bakanlığı, güçlerinin doğudaki Ukraynalı ilerleme girişimlerini püskürttüğünü ve Pavlograd kasabası yakınlarındaki bir Ukrayna askeri fabrikasını imha ettiğini söyledi.

Başkan Putin, eski İngiltere Başbakanı Liz Truss’un, Ağustos ayındaki bir kampanya etkinliği sırasında, koşullar gerektiriyorsa nükleer düğmeye basmaya hazır olacağını söylediğini hatırlatarak, İngiltere’nin müttefiklerinin itiraz etmemesine şaşırdığını söyledi: “Ne yapmamız gerekiyordu? Sessiz mi kalalım? Duymamışız gibi mi davranalım?”

Rusya’da görevli yetkililer, Kremlin destekli bir medya grubu için çalışan bir Rus gazetecinin Kırım’daki bir askeri eğitim sahasında meydana gelen silahlı saldırıda öldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler, tarafları Ukrayna ve Rusya’nın ihracatı için Karadeniz tahıl ve gübre anlaşmasını yenilemeye zorlarken, bir BM sözcüsü bunun gıda arzı kıtlığını ve küresel yaşam maliyeti krizini azaltmaya katkıda bulunacağını söyledi.

Almanya cumhurbaşkanı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Almanya’nın Moskova ile ilişkilerinde “yüzyıllık bir kırılmaya” neden olduğunu ve savaşın eski Sovyet Başkanı Gorbaçov’un “ortak bir Avrupa evi” hayalini paramparça ettiğini söyledi.

Finlandiya ve İsveç, başvuruları hakkında soru işaretleri yaratan Türkiye’ye aynı anda birleşik cephede NATO’ya katılma sözü verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı İranlı mevkidaşına Rusya’ya silah göndermeyi bırakmasını söyledi; Ukrayna, İran yapımı insansız hava araçlarının Rusya tarafından Ukrayna enerji altyapısını aksatmak için kullanıldığını söylüyor. İran ve Rusya suçlamayı reddediyor.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya silah, mühimmat ve teçhizat dahil olmak üzere 275 milyon dolarlık ek askeri yardım sağlayacağını söyledi.

Rusya Maliye Bakanlığı, Batı yaptırımlarının üretim ve rafineri hacimlerinde genel bir düşüş anlamına geleceği beklentisiyle, önümüzdeki üç yıl için taslak bütçeye göre 2023 için vergilendirilebilir petrol üretimi beklentilerini önemli ölçüde düşürdü.

Başbakan Trudeau, Kanada’nın bunu yapan ilk ülke olacağını, Ukrayna’ya para toplamak amacıyla hükümet destekli 5 yıllık tahvil satacağını ve Gazprom yöneticileri de dahil olmak üzere 35 Rus’a yeni yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası