Rusya’dan flaş iddia: “Kuzey Akım patlamalarından İngiltere sorumlu!”

Rusya’dan flaş iddia: “Kuzey Akım patlamalarından İngiltere sorumlu!”

Eylül ayında Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 adlı gaz boru hatları güzergahında Baltık Denizi’nde gerçekleşen patlamalarla ilgili açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, ‘terörist saldırı’ diye nitelendirdiği patlamalardan İngiltere’yi ve ABD’yi sorumlu tuttu. Suçlamanın hedefi olan İngiltere sessiz kalmayı tercih etti.


Rusya Savunma Bakanlığı, Eylül ayında Kuzey Akım 1 ve 2 gaz boru hatlarında gerçekleşen patlamalarla ilgili açıklama yaptı.

“İNGİLİZ UZMANLAR” HEDEFTE!
Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, geçen ay Kuzey Akımı gaz boru hattının havaya uçurulmasında İngiliz donanma personelinin dahli olduğunu iddia ederek önemli bir NATO üyesini kritik Rus altyapısını sabote etmekle suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı kritik iddiası için kanıt sunmazken itham ettiği birimden “İngiliz uzmanların” 29 Ekim günü sabahın erken saatlerinde Kırım’daki Rus Karadeniz filosunun gemilerine yönelik Ukrayna İnsansız Deniz Aracı saldırılarını da yönettiğini iddia etti. Rus kuvvetleri tarafından büyük ölçüde geri püskürtülen Ukrayna İDA saldırısı sonucunda bir Rus mayın tarama gemisinin hafif hasar aldığını ekledi.

SABOTAJA “TERÖRİST SALDIRI” DENDİ!
Bakanlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı “Mevcut bilgilere göre, İngiliz Donanması’nın bahsi geçen birimi, bu yıl 26 Eylül’de Baltık Denizi’nde Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 adı verilen gaz boru hatlarını havaya uçurulduğu terörist saldırının planlanması, hazırlığı ve uygulanmasında aktif rol oynadı.”

İNGİLTERE SESSİZ KALDI
Rusya tarafından gelen suçlamalardan sonra gözlerin çevrildiği İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus iddialarıyla ilgili herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

26 Eylül’de her iki boru hattındaki basınç seviyesinde keskin bir düşüş kaydedilmesinin ardından sismologlar boru hattının geçtiği güzergahta patlamalar tespit etmişti. Bu tespitler Rusya’nın en önemli enerji koridorlarından birine sabotaj konusundaki spekülasyonları tetiklemişti.

SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI
Şimdiye kadar boru hattındaki patlamaların failleri hakkında birçok çelişkili iddia ortaya atılırken gerçek sorumlular hakkında ikna edici kesin bir bulguya rastlanmadı. Hiçbir taraf da patlamaların sorumluluğunu üstlenmedi.

Rusya daha önce de Baltık Denizi yatağında Rus yapımı Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki patlamalardan Batı’yı sorumlu tutmuştu. Ancak kimin sorumlu olduğunu düşündüğüne dair ayrıntılı bilgi vermemişti.

NATO GENEL SEKRETERİ JENS STOLTENBERG “SABOTAJ”
Boru hattı üzerinde inceleme yapan İsveç ve Danimarka, Kuzey Akım 1 ve 2’deki dört sızıntının patlamalardan kaynaklandığı sonucuna varırken kimin sorumlu olabileceğini söylememişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de hasarı sabotaj eylemi olarak nitelendirmişti.

İSVEÇ EK SORUŞTURMALAR AÇACAK!
İsveç tarafında davadan sorumlu savcı yaptığı açıklamada, İsveç’in boru hatlarına verilen hasarla ilgili ek soruşturmalar açılmasını emrettiğini söyledi.

RUS YETKİLİLERDEN ABD VE LNG İDDİASI!
Kremlin, Rusya’nın hasardan sorumlu olduğu iddialarının “aptalca” olduğunu söyledi ve Rus yetkililer Washington’un Avrupa’ya daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satmak istediği için bir saldırmak için bir nedenleri olduğunu söyledi.

BORU HATTININ KAPASİTESİ 110 MİLYAR METREKÜP!
Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarının yıllık ortak kapasitesi 110 milyar metreküp ve bu miktar Rusya’nın normal gaz ihracat hacminin yarısından fazla bir değere karşılık geliyor.

Rusya’dan Almanya’ya uzanan 1.224 km’lik uzunluğundaki boru hatlarının bölümleri yaklaşık 80-110 metre derinlikte uzanıyor.

UKRAYNA’NIN KIRIM SALDIRISI!
Rusya, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 29 Ekim günü sabahın erken saatlerinde Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ın en büyük şehri Sivastopol’da Karadeniz Filosundan gemilere saldırdığını söyledi. Rusya’nın Karadeniz Filosunun merkezi olan Sivastopol’daki saldırı hakkında açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, “Saldırıya dokuz insansız hava aracı ve yedi otonom deniz insansız hava aracı katıldı” dedi.

RUSYA: “İNGİLİZLER YARDIM ETTİ”
Açıklamanın devamında “Bu terör eyleminin hazırlanması ve Ukrayna’nın 73. Özel Deniz Operasyonları Merkezi’nin askerlerinin eğitimi, Ochakiv kasabasında bulunan İngiliz uzmanların rehberliğinde gerçekleştirildi.” diyerek İngiltere’yi suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre tüm insansız hava araçlarının imha edildiği saldırıda mayın tarama gemisi Ivan Golubets hafif hasar aldı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası