Belarus’tan çılgın savunma teknolojisi: Kömür kovası!

Belarus’tan çılgın savunma teknolojisi: Kömür kovası!

Belarus ordusuna ait tanklardan biri, daha önce Rusya’nın denediği korunma yöntemi olan ekleme metal ızgaraların da bir adım ötesine geçti: “Kömür kovası”


Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi devam ederken, yaşanan son gelişmeler gözleri Belarus sınırına çevirmişti.

Belarus’a ait tanklardan birinin görüntüsü ise savunma sanayisi meraklılarının, ve aslında gören herkesin, ilgisini çekti.

KÖMÜR KOVASI İLE IR-GÜDÜMLÜ FÜZELERİ ŞAŞIRTMAYI PLANLIYORLAR

Görüntülerde bir Belarus tankı, Rus tanklarının üzerinde daha önce görülen -ama etkisi tartışmalı- metal ızgaralarla korunmaya alınmış olarak görülüyor. Ama asıl detay tankın arkasına eklenmiş bir borunun ucunda.

Belarus devlet haber ajansı olan Belta’nın servis ettiği görüntülerde, tankın arkasından çıkan uzun bir borunun ucuna asılmış bir kovanın içinde yanan kömürler var.

Image

İddiaya göre “Kızılötesi” (IR) ışınları kullanan güdümlü anti-tank füzelerinden korunmak amacıyla “geliştirilen” cihaz, metal bir kova ve içindeki yanan kömürlerden oluşuyor.

Fikir basit, bu boruyu bir olta gibi kullanarak füzelere sahte bir yem atmak. İşe yarayıp yaramayacağı ise merak konusu…

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası