Güney Afrika’da taht oyunları: 48 yaşındaki kral tacını giydi!

Güney Afrika’da taht oyunları: 48 yaşındaki kral tacını giydi!

Babasının Mart 2021’deki vefatından sonra mahkemelerde mücadele ederek tacına kavuşan Zulu Kralı Misuzulu kaZwelithini kabile üyelerinden binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen bir törenle birlikte tüm ihtilaflara rağmen Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa tarafından resmi olarak tanındı ve tacını giydi.


Güney Afrika’da Zulu Kralı taç giydi!

1971’DEN BERİ İLK TAÇ GİYME TÖRENİ!
1971’den bu yana düzenlenen ilk Zulu taç giyme töreninde halkını birleştirme ve gelenekleri koruma sözü veren Misuzulu, Güney Afrika hükümeti tarafından AmaZulu Kralı olarak resmen tanındı.

TAHT İÇİN MÜCADELE EDİLDİ!
Güney Afrika Başkanı Cyril Ramaphosa’nın Kralı resmi olarak tanıması, kamuoyu ve mahkemeler önünde verilen uzun bir mücadeleden sonra gerçekleşti ve Kral’ın tahta geçmesini engelleyen yasal çekişmelere son verdi.

48 yaşındaki Kral Misuzulu kaZwelithini, Ağustos ayında düzenlenen geleneksel bir törenle Güney Afrika’nın en büyük etnik grubunun kralı olarak taç giydi ancak hükümet kaynaklarına ve desteğine tam olarak erişmek için Devlet Başkanı Ramaphosa’dan tarafından resmi olarak tanınması gerekiyordu.

Bu tanıma belgesi Cumartesi günü düzenlenen taç giyme töreninde yeni Kral Misuzulu’nun merhum Kral Zwelithini kaBhekuzulu’nun meşru varisi olduğunu resmi olarak tanımak için geleneksel kıyafetlerini giymiş, kalkan ve sopalar taşıyan on binlerce Zulu’nun toplandığı sahil kasabası Durban’da resmen verildi.

BABASI 50 YIL İKTİDARDA KALMIŞTI!
Misuzulu’nun babası Kral Zwelithini, 1971’den Mart 2021’e kadar görevde kaldıktan sonra vefat etmişti.

Devlet Başkanı Ramaphosa, “Düşen güçlü mızrağı aldınız. Kararlı eliniz AmaZulu Krallığı’na rehberlik etsin ve istikrar getirsin,” diyerek kendi hükümetinin kırsal alanları daha müreffeh yerler haline getirmek için yeni kralla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

KRALİYET AİLESİ BÖLÜNMÜŞ DURUMDA!
Kral Misuzulu, bölünmüş bir kraliyet ailesinin gölgesi altında hüküm sürüyor. Merhum babasının sonraki eşlerinden bazıları ve diğer saraylardan bazı kardeşlerinin dahil olduğu başka bir hizip ise Kral Zwelithini’nin ilk doğan oğlu Prens Simakade’yi kral olarak tanıyor.

Misuzulu, babası Kral Zwelithini’nin ölümünden sonra saltanat naibi olan annesi merhum Kraliçe Mantfombi Dlamini Zulu’nun vasiyetiyle meşru varis olarak seçilmiştir. Kraliçe de merhum eşi Kral Zwelithini’den neredeyse iki ay sonra vefat etmişti.

AFRİKA’YA BARIŞ VAADİ
Kral Misuzulu, yemin ettikten sonra “Başta Zulular olmak üzere, Güney Afrikalılar ve Afrikalılar arasında barışı ve uzlaşmayı teşvik ederek ülkeyi ve ekonomiyi geliştirmeyi taahhüt ediyorum.” dedi.

Zulu hükümdarı resmi bir siyasi güce sahip değildir ancak Zuluların gelenek göreneklerinin ve topraklarının koruyucusu olarak sembolik değeri oldukça yüksektir.

3 MİLYON HEKTARLIK ARAZİYİ KONTROL EDİYOR!
Kral, KwaZulu-Natal bölgesinde Ingonyama Trust adlı bir kuruluşun çatısı altında yaklaşık 3 milyon hektar olduğu tahmin edilen geniş arazileri kontrol ediyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası