Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz Temasları: “Lübnan’la anlaşmazlıklar kolayca çözülebilir!”

Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz Temasları: “Lübnan’la anlaşmazlıklar kolayca çözülebilir!”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz’deki deniz sınırlarını belirlemek için bölgedeki diplomatik temaslarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Heyet bu sefer de geçen hafta İsrail’le deniz sınırları konusundaki ihtilafını çözen İsrail’deydi.


Güney Kıbrıs Yönetimi, Lübnan ile deniz sınırlarını belirlemek için Beyrut’a heyet gönderdi.

LÜBNAN’LA ARAMIZDA ANLAŞMAZLIKLAR KOLAYCA ÇÖZÜLEBİLİR!
Lübnan’da iki ülke arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere giden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi heyeti Lübnan’la aralarındaki bu süreçte ortaya çıkabilecek herhangi bir anlaşmazlığın kolayca çözülebileceğini söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin elçisi Tasos Tzionis, görev süresi sona eren Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun ile yaptığı görüşmenin ardından, “Lübnan ile Kıbrıs arasında kolayca çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur.” dedi.

2007’DEKİ ANLAŞMA LÜBNAN TARAFINDAN ONAYLANMAMIŞTI!
Lübnan ve Güney Kıbrıs, 2007’de bir deniz sınırı anlaşmasına varmışlardı ancak bu anlaşma Lübnan parlamentosu tarafından hiçbir zaman onaylanmadı ve dolayısıyla hiçbir zaman yürürlüğe girmedi.

LÜBNAN VE İSRAİL GEÇEN HAFTA ANLAŞMIŞTI!
Güney Kıbrıs, 2010 yılında İsrail’le arasındaki münhasır deniz alanları ekonomik bölgesini çizdi. Lübnan ve İsrail ise ABD’nin aracılık ettiği dolaylı görüşmelerin ardından yıllardır iki ülke arasında tartışmalara neden olan deniz sınırlarını resmi olarak çizmişti.

LÜBNAN: SIRADAKİ ADIM SURİYE İLE
Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun ise bu “başarının” ardından atılacak bir sonraki adımın Lübnan’ın kuzey komşusu Suriye ile olan deniz sınırlarını belirlemek ve batıda Güney Kıbrıs ile müzakereleri sürdürmek olacağını söyledi.

SURİYE: “DOĞRU ZAMAN DEĞİL”
Üst düzey bir Lübnan heyeti tarafından bu hafta Şam’a yapılması planlanan ziyaret, Suriye hükümetinin Beyrut’a “doğru zaman olmadığını” bildirmesinin ardından süresiz olarak ertelendi.

“SURİYE İLE ANLAŞMADAN GÜNEY KIBRIS İLE SINIR ÇİZMEYECEĞİZ”
Lübnan parlamento başkan yardımcısı ve sınır müzakerecisi Elias Bou Saab 28 Ekim günü yaptığı açıklamada, Suriye’nin kendileri için hala öncelik olduğunu söyledi.

Elias Bou Saab, cumhurbaşkanlığı sarayında gazetecilere verdiği demeçte “Suriye ile iletişime geçene kadar Güney Kıbrıs ile sınır çizmeyeceğiz” dedi.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası