Somali’de bombalı saldırı: Eğitim Bakanlığı önünde yapılan saldırıda 100 kişi öldü!

Somali’de bombalı saldırı: Eğitim Bakanlığı önünde yapılan saldırıda 100 kişi öldü!

Türkiye’nin istikrar kazanmasına destek verdiği Doğu Afrika ülkesi Somali bombalı saldırılarla sarsıldı. Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirilen iki saldırı öğrencileri, velileri ve ilk saldırıdan sonra yaralılara müdahale etmeye gelen ilk yardım ekiplerini hedef aldı. En az 100 kişinin öldüğü bombalı saldırıları henüz üstlenen olmadı.


Somali’de gerçekleştirilen bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 100 kişi hayatını kaybetti.

SALDIRILARDA 100 KİŞİ ÖLDÜ 300 KİŞİ YARALANDI!
Somali’nin başkenti Mogadişu’da 29 Ekim günü eğitim bakanlığı binası önünde yapılan iki bombalı araç saldırısında en az 100 kişi ölürken 300 kişi de yaralandı.

ÖĞRENCİLER VE VELİLER HEDEF ALINDI!
Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud saldırılan yere düzenlediği ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, “Katledilen insanlarımız arasında kucağında çocukları olan anneler, sağlık sorunları olan babalar, okumaya gönderilen öğrenciler, ailelerinin hayatları için çabalayan işadamları var” dedi.

HENÜZ ÜSTLENEN OLMADI!
Cumhurbaşkanı, açıklamasında El Kaide bağlantılı terör örgütü EŞ Şebab’ı suçlamasına rağmen saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.Terör örgütü Eş Şebab’ın çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan saldırıların sorumluluğunu üstlenmekten kaçındığı biliniyor.

İKİNCİ PATLAMA AMBULANS VE İLK YARDIM EKİPLERİNİ HEDEF ALDI!
Patlamalardan birincisi, Mogadişu’daki işlek bir kavşağın yakınında bulunan eğitim bakanlığı binası önünde gerçekleşti. İkincisi saldırı ise yaralılara yardım için gelen ilk yardım ekipleri ve yaralıların yakınları olay yerine toplandığı sırada meydana geldi.

HEDEFTE EĞİTİM BAKANLIĞI VARDI!
Patlamanın etkisiyle çevredeki ev ve iş yerlerinin camları tuzla buz olurken patlamanın gerçekleştiği Eğitim Bakanlığı Binasının hemen önündeki asfalt yol kana boyandı.

AYNI BÖLGE 2017 YILINDA DA HEDEF ALINMIŞTI!
Saldırı, 2017 yılının aynı ayında 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Somali’nin en büyük bombalı saldırısıyla aynı yerde gerçekleşti. 2017 yılındaki patlamada, K5 kavşağında, devlet daireleri ve restoranlarla çevrili işlek bir otelin önünde bomba yüklü bir kamyon patlatılmıştı.

Saldırı sonrası basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Mohamud, hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceğini ifade ettikten sonra hükümete durumu ciddi olan yaralılara acil tıbbi yardım sağlanması talimatını vermişti.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası