Brezilya’da yeni lider: Hapishaneden çıktı devlet başkanı oldu!

Brezilya’da yeni lider: Hapishaneden çıktı devlet başkanı oldu!

Brezilya’da seçimin kazananı solcu lider Lula da Silva oldu.


Brezilya’da gerçekleşen, devlet başkanlığı seçimlerindeki ikinci tur için oy verme işlemi sona erdi. Seçim sonrasında oyların yüzde 99’unun sayıldığı, Lula da Silva’nın yüzde 50.84 oyla seçimi kazandığı bildirildi.

İKİNCİ TURDA GELEN GALİBİYET

Brezilya’da 2 Ekim’de düzenlenen seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50 oy alamaması nedeniyle devlet başkanlığı seçimleri 2. tura kalmıştı.

İlk turda en yüksek oyu alan sol görüşlü eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile sağ görüşlü Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yarıştı.

Yüzde 99’u açılan sandık sonuçlarına göre, Lula da Silva yüzde 50.84 oy alarak seçimin kazananı olmayı başardı. Rakibi Bolsonaro ise oyların yüzde 49.16’sını aldı.

Yüksek Seçim Mahkemesi’nin sonuçları açıklamasının ardından Lula, Twitter hesabından ‘Demokrasi’ notuyla Brezilya bayrağının yer aldığı bir paylaşımda bulundu.

MATEMATİKSEL OLARAK SONUÇLAR BELLİ

Yüksek Seçim Mahkemesi’nin internet sitesinde, seçimin matematiksel olarak tamamlandığı, açılmayan sandıkların sonucu etkilemeyeceği bilgisi de yer aldı.

Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te devlet başkanlığını Bolsonaro’dan devralacak.

2 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde Lula da Silva yüzde 48.43 oy alırken, Bolsonaro yüzde 43.20 oy almıştı.

Seçimlerin ilk turundan kısa bir süre sonra, yüzde 4.16 oy alan Brezilya Demokratik Hareketinin adayı Simone Tebet ile yüzde 3.4 oy alarak dördüncü olan Ciro Gomes’in adayı olduğu Demokratik İşçi Partisi, ikinci turda Lula da Silva’ya desteğini duyurmuştu.

HAPİSTEN DEVLET BAŞKANLIĞINA!

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık yapan 77 yaşındaki Lula da Silva, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle bir buçuk yıl hapiste kaldı, davaların düşürülmesiyle yeniden başkanlık yarışına girdi.

Seçimi kazanmasının ardından Lula da Silva “Brezilya siyasetinde bir diriliş süreci yaşadığımı düşünüyorum. Beni diri diri gömmeye çalıştılar ama şimdi ülkeyi yönetmek için buradayım.” dedi.

BREZİLYALILAR ÇOK SEVİYOR!

Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisi’nin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı sosyal yardımlar sayesinde yaklaşık 30 milyon Brezilyalının fakirlikten kurtulmasını sağlayarak Brezilyalıların sevgisini kazandı.

Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık görevini bırakana kadar sevilen bir lider olarak öne çıktı ancak 2011’de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü.

Yolsuzluk davaları nedeniyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan hüküm giymesi, 2018’de Bolsonaro’nun kazandığı seçimlerde aday olmasına engel oldu.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası