Çin: “ABD Çin’i baskılamayı acilen bırakmalı!”

Çin: “ABD Çin’i baskılamayı acilen bırakmalı!”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Pazartesi günü ABD’li meslektaşıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ABD’nin Çin’i kontrol altına almaya ve bastırmaya çalışmaktan vazgeçmesi ve ilişkilere engel teşkil etmekten kaçınması gerektiğini söyledi.


Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Wang, Pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde, Washington’un Çin’e uyguladığı ihracat kontrollerinin meşru haklarına ciddi şekilde zarar verdiğini ve düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

İKİLİ GÖRÜŞMEDE RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ ETKİLERİ DE KONUŞULDU!

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ayrı bir açıklamada, Blinken’in görüşmede Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını, küresel güvenlik ve ekonomik istikrara yönelik tehditlerini de ele aldığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri, iki ülke arasındaki iletişim hatlarını açık tutmanın ve sürdürmenin gereğini defalarca vurguladı, ancak son zamanlarda Pekin’in Rusya’nın Ukrayna işgalini desteklemesi durumunda olası sonuçları da vurguladı.

ÇİN UKRAYNA SAVAŞINDA BATI YAPTIRIMLARINI KINADI, FAKAT SAVAŞA DAİR SESSİZLİĞİNİ KORUDU!

Rusya’nın stratejik ortağı Çin, Ukrayna savaşında, Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarını eleştirirken, askeri harekâtı onaylamaktan veya yardım etmekten geri durarak, Ukrayna savaşında sıkı sıkıya çitin üzerinde kaldı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Rusya Devlet Başkanı Putin

Açıklamaya göre Blinken, Çinli mevkidaşı ile ABD-Çin ilişkilerini sorumlu bir şekilde yönetme gereğini de tartıştı.

Geçen hafta Başkan Joe Biden, ABD’nin Çin ile çatışma aramadığını söyledi ve Başkan Şi Cinping, Çin’in her ikisinin de yararına olmanın yollarını bulmak için ABD ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Açıklamalar, her iki liderin de potansiyel olarak bir araya gelebileceği önümüzdeki ay Bali’deki G20 Zirvesi’nden önce geldi.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası