Çin uzay istasyonunun son modülünü de bugün fırlattı!

Çin uzay istasyonunun son modülünü de bugün fırlattı!

Çin, son uzay istasyonu modülü Mengtian’ı bugün fırlattı. Çin, dünya yörüngesindeki kalıcı olarak yerleşime açık ikinci karakol olacak uzay istasyonunu oluşturan modüllerden halihazırda ikisini fırlatmıştı. Bugün de sonuncu modülü fırlattı!


Çin, NASA liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan sonra alçak Dünya yörüngesinde kalıcı olarak yerleşime açık ikinci karakol olacak uzay istasyonunu oluşturacak üç modülün sonuncusunu Pazartesi günü başlattı.

Tiangong Uzay İstasyonu
İlk modül olan Tianhe (Cennetlerin Uyumu) çekirdek modülü 29 Nisan 2021’de başlatılmıştı. Ardından birden fazla mürettebatlı ve mürettebatsız görev ve iki tane daha laboratuvar kabin modülü Wentian (Göklerin Görevi) ve Mengtian (Göklerin Rüyası) 2022’de fırlatılacaktı. İşte bugün son modül olan Mengtian’da fırlatıldı.

Mürettebatsız Mengtian (Göklerin Rüyası) modülü, Güney Ada Eyaleti Hainan’daki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden, Çin’in en güçlü roketi olan Long March 5B’nin üzerinde saat 15:37’de (07.37 GMT – Türkiye saati ile 10.37’de) fırlatıldı.

Nisan 2021’de Çin, astronotların ana yaşam alanı olan Tianhe modülünün lansmanı ile uzay istasyonunun inşaatına başlamıştı. Bu yılın Temmuz ayında, bilimsel deneylerin gerçekleştirileceği bir laboratuvar modülü olan Wentian veya “Göklerin Görevi”ni başlattı.

NASA’NIN ESKİYEN UZAY İSTASYONU’NA ALTERNATİF!

Aynı zamanda bir laboratuvar modülü olan 23 tonluk Mengtian’ın Pazartesi günü ilerleyen saatlerde Tianhe’nin bir ucundaki eksenel bir limana yanaşması bekleniyor.

En az 10 yıllık bir kullanım ömrü için tasarlanan Çin uzay istasyonunun tamamlanması, NASA’nın eskiyen ISS’nin on yılın sonuna kadar operasyonunu potansiyel olarak durdurmasıyla Çin’in düşük-nadir yörüngedeki emellerinde bir kilometre taşı olacak.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası