Fin Polisi: Ukrayna’ya gönderilen silahlar Avrupa’ya yayıldı! “Bedelini ödeyeceğiz”

Fin Polisi: Ukrayna’ya gönderilen silahlar Avrupa’ya yayıldı! “Bedelini ödeyeceğiz”

Finlandiya polisinden bir yetkili Batı ülkeleri tarafından Ukrayna’ya Rusya ile savaşması için sağlanan silahların Finlandiya ve diğer Avrupa ülkelerinde yasadışı silah ticareti yapan çetelerin ve organize suç örgütlerinin eline geçtiğini iddia etti. Yetkili Ukrayna’ya silah verilmesinin iyi bir şey olduğuna değinirken açıklamasının sonunda bunun “bedelini ödeyeceklerini” söyledi.


Finlandiya polisi, Batı tarafından Ukrayna’ya bağışlanan silahların suç örgütlerinin eline geçtiğini ifade etti.

UKRAYNA’YA GÖNDERİLEN SİLAHLAR AVRUPANIN DÖRT BİR YANINDA!
Finlandiya Emniyeti organize suç soruşturma bürosu başkanı Christer Ahlgren yaptığı açıklamada başlangıçta Ukrayna’ya askeri yardım olarak gönderilen saldırı tüfeği, tabanca, el bombası ve askeri dron türünden silahlar da dahil olmak üzere birçok silahın Avrupa ülkelerinde bulunmaya başladığını söyledi.

SUÇ ÖRGÜTLERİ VE KAÇAKÇILIK ROTALARI YENİDEN AKTİF!
Finlandiya’daki silah kaçakçılığı hakkında konuşan Ahlgren ele geçirilen silah sayısı veya silahların piyasa değeri gibi konular hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. ancak Ahlgren’e göre “dünyanın en büyük üç motosiklet çetesi” Ukrayna’dan kaçırılan silahlar için kaçakçılık rotalarını yeniden aktif hale getirdiler.

AHLGREN:”UYARIYORUZ ANCAK DİNLEYEN YOK”
Ahlgren, verdiği demeçte, “Yıllardır organize suç ve sokak çetelerinin büyümesi hakkında uyarıda bulunuyoruz ancak kimse bizi dinlemedi” dedi.

RUSYA:BATI YASADIŞI SİLAH TİCARETİNİ KÖRÜKLÜYOR!
Rusya ise Ukrayna’ya yardım eden ülkeleri aylık 1 milyar doları aşan silah bağışlarıyla yasadışı silah ticaretini körüklemekle suçlamıştı.

UKRAYNA: “FELAKET TELLALLIĞI!”
Rusya tarafının iddiasına cevap veren Ukrayna Savunma Bakanı ise Rusya’nın silah kaçakçılığı iddialarını Rusların felaket tellallığı olarak yorumlamıştı.

“ÜLKEDEKİ SİLAHLARIN KİMİN ELİNDE OLDUĞUNU SÖYLEMEK İMKANSIZ!”
Ahlgren ise açıklamasında Finlandiya’ya Rusya’dan da yasadışı silahların geldiğini söylerken Ahlgren, “Ülkede ne kadar silah olduğunu ve bu silahların hangi ellerde olduğunu söylemek imkansız” dedi.

EUROPOL: “AVRUPA CEPHANELİĞE DÖNER”
Europol, Temmuz ayında Ukrayna’ya yapılan silah bağışlarının mevcut silah kaçakçılığı rotaları ve çevrimiçi platformlar aracılığıyla Avrupa Birliği’ni cephaneliğe çevirebileceği konusunda uyarmıştı. Ayrıca, Ekim ayı ortalarında ABD Kongresi üyeleri değeri 18 milyar dolara yaklaşan Ukrayna’ya silah tedarikinin daha sıkı denetlenmesini talep etmişti.

ABD: İZLEME PROGRAMI BAŞLATTI!
ABD geçen hafta Ukrayna’ya bağışlanan 1.400 Stinger uçaksavar füzesi ve 8.500 Javelin tanksavar füzesi gibi hafif ve yüksek teknolojili silahların radikal grupların eline geçmesini önlemek için bir izleme programı başlattığını duyurdu.

“BEDELİNİ ÖDEYECEĞİZ”
Christer Ahlgren açıklamasını “Ukrayna çok büyük miktarlarda silahlandı ve bu iyi bir şey ancak bu silahlarla onlarca yıl mücadele edeceğiz ve bedelini ödeyeceğiz” diyerek sonlandırdı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası