İran ile resmi görüşmeleri askıya alan ülkelere bir yenisi daha eklendi!

İran ile resmi görüşmeleri askıya alan ülkelere bir yenisi daha eklendi!

Yeni Zelanda, İran ile insan hakları diyaloglarını askıya aldı.


Yeni Zelanda hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’la yaptığı resmi insan hakları görüşmelerini askıya aldığını ve ikili yaklaşım ve iletişim çabalarının, ülkede gerçekleşen olaylarda temel insan haklarının reddedilmesi sebebiyle “artık savunulamaz” olduğunu söyledi.

PROTESTOLARDAKİ ŞİDDET

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta yaptığı bir açıklamada, İran ile ikili görüşmeleri askıya alma kararının, İran’ın temel insan haklarını ihlal etmesi ve 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından uygunsuz görüldüğü söylenen kıyafetler nedeniyle tutuklanmasının ardından ölümünün yol açtığı protestolarda, göstericilere uygulanan orantısız şiddet ve baskılar ile insan hakları konusunda iki ülke arasındaki yaklaşımların uygun olmadığına dair güçlü bir sinyal gönderdiğini söyledi.

Ayrıca bakan Mahuta konuyla ilgili olarak; “İran tarafından evrensel insan haklarının kullanımına aykırı olarak protestoları bastırmak için kadınlara, kız çocuklarına veya İran toplumunun diğer bireylerine yönelik şiddet kabul edilemez bir boyutta. Bu şiddet ve insan haklarına aykırı tutum hemen sona ermelidir. Bu gerçekten İran halkı için zor bir zaman.” dedi.

YENİ ZELANDA – İRAN İLİŞKİLERİ

Yeni Zelanda ve İran, 2018 yılında insan hakları ile ilgili olarak Yeni Zelanda’nın İran’da gerçekleşen insan hakları ihlalleri hakkındaki endişelerini azaltmak umuduyla ikili görüşmeler başlattı.

İki ülke arasında gerçekleştirilen ikili resmi görüşmelerde son görüşme 2021 yılında yapıldı ve bir sonraki görüşmenin bu yıl içerisinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Yeni Zelandalı yetkililer geçen hafta, İran’da birkaç aydır gözaltında tutulan iki Yeni Zelanda vatandaşınının serbest bırakıldığını ve şuan güvende olduklarını açıkladı.

“İRAN GÜVENLİ DEĞİL!”

Ayrıca Yeni Zelanda hükümeti geçtiğimiz Çarşamba günü vatandaşlarına yaptığı İran’a yönelik seyahat uyarılarını güncelledi.

Yapılan uyarılarda şu an İran’da bulunan Yeni Zelandalıları ülkede güvenlik sorunları ve insan hakları ihlalleri sebebiyle ülkeden ayrılmaya çağırdı.

Yapılan bildiride ülkede son dönemlerde yaşanan endişe verici olayların ardından ülkede büyük güvenlik problemi olduğu, vatandaşların can güvenliklerinin tehlike altında olabileceği söylendi.

Geçtiğimiz günlerde BM İnsan Hakları Komitesi’nin İran’da gerçekleşen protestolarda şiddet nedeniyle ölen göstericiler ile ilgili endişelerini dile getirerek, cenazelerin ailesine teslim edilemediği iddiaları ile İran hakkında açıklamalarda bulundu.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir